Frank szwajcarski poniżej parytetu

Szwajcarski bank centralny SNB swoją ostatnią decyzją wyprzedził w działaniu EBC, który zamierza wykonać podobny ruch dopiero w lipcu. Decyzja szwajcarskich bankierów była kompletnym zaskoczeniem dla rynków. Podwyżka o 50 pb nie była brana pod uwagę i w związku z tym nie była wyceniana. Wzrost stóp procentowych nie był jedynym zaskoczeniem.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Frank kwotowany poniżej parytetu

Para walutowa EUR/CHF kwotowana jest poniżej parytetu. Silny frank to efekt zaskakującego zwrotu SNB w polityce monetarnej, który nastąpił 16 czerwca. Szwajcarski bank centralny to instytucja, która dołączyła do grupy banków centralnych reagujących na globalny szok inflacyjny poprzez podniesienie stóp procentowych.

Reklama

Swoją ostatnią decyzją SNB wyprzedził w działaniu EBC, który zamierza wykonać podobny ruch dopiero w lipcu.

Decyzja SNB była kompletnym zaskoczeniem dla rynków. Podwyżka o 50 pb  nie była brana pod uwagę i w związku z tym nie była wyceniana. Wzrost stóp proc. nie był jedynym zaskoczeniem.

W połowie czerwca widzieliśmy 2 proc. spadki pary EUR/CHF co doprowadziło, że kurs był najniżej od I połowy kwietnia. W kolejnych dwóch tygodniach notowania sukcesywnie zmierzały w kierunku parytetu, który wczoraj został osiągnięty.

Prawdziwym zaskoczeniem było to, że SNB ogłosił, że teraz - w przypadku deprecjacji franka - będzie również skłonny sprzedawać rezerwy walutowe.
W Szwajcarii inflacja jest jeszcze stosunkowo niska. CPI wskazuje 2,9 proc.

Ruch SNB z wyprzedzeniem

Bazowa jest na poziomie 1,7 proc.. Znaczna jest jednak dynamika jej wzrostu. Inflacja cen producentów i importu wynosi 6,9 proc. (stopa, której nie widziano w Szwajcarii od ponad 40 lat), zatem należy zakładać, że presja cenowa jeszcze się rozwinie a wskaźnik bazowy wzrośnie. Wówczas SNB znajdzie się poza strefą komfortu.

Ogólnie rzecz biorąc, wczesne działanie jest mądrym posunięciem w polityce pieniężnej. Dlatego motywacja SNB jest zrozumiała i wytłumaczalna.
SNB wyprzedził tym samym EBC, który to bank zamierza wykonać pierwszy tego typu ruch dopiero w lipcu. Można było zakładać, że szwajcarski podmiot będzie starał się utrzymać dystans między stopą depozytową EBC a własną.

Taka strategia pozwoliłaby na kontrolowanie zmienności notowań pary EUR/CHF na niskim poziomie. W tym momencie jest ona jednak podwyższona i teraz pytanie brzmi na jak dużą aprecjację pozwoli SNB oraz w którym momencie nastąpi interwencja.

EUR/CHF

0,9460 -0,0073 -0,77% akt.: 01.12.2023, 22:54
 • Kurs kupna 0,9457
 • Kurs sprzedaży 0,9462
 • Max 0,9543
 • Min 0,9452
 • Kurs średni 0,9460
 • Kurs odniesienia 0,9533
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

CHF/PLN

4,5701 0,0073 0,16% akt.: 01.12.2023, 22:54
 • Kurs kupna 4,5681
 • Kurs sprzedaży 4,5721
 • Max 4,5857
 • Min 4,5497
 • Kurs średni 4,5701
 • Kurs odniesienia 4,5628
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN


TMS Brokers SA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »