Goldman Sachs: Kolejna rewizja prognozy inflacji w Polsce

W związku z dzisiejszymi danymi GUS, wyższym od oczekiwań, odczytem inflacji w Polsce, analitycy Goldman Sachs zdecydowali się ponownie zrewidować swoją prognozę.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Obecnie oczekują oni, że do końca roku inflacja osiągnie poziom 6,0% r/r (napędzana w dużej mierze rosnącymi cenami żywności i energii).

Ponadto, ekonomiści GS aktualnie zakładają, że średnioroczna inflacja wyniesie 4,7% w tym roku i 3,8% w przyszłym.

W ocenie GS oznacza to, że NBP prawdopodobnie dokona znacznej korekty w górę swoich projekcji inflacyjnych na listopadowym posiedzeniu RPP. Eksperci GS twierdzą również, że najnowsze dane zwiększają prawdopodobieństwo podnoszenia stóp procentowych w Polsce jeszcze w tym roku.  

Reklama

 Eksperci GS zaznaczają również, że wstępny odczyt CPI z Polski jest pierwszą publikacją tego typu danych z regionu CEE za ostatni okres, co może to wskazywać na ryzyko wzrostu inflacji również w innych krajach regionu.

Analitycy PKO BP

- Ceny energii wzrosły niespodziewanie aż o 0,8% m/m. Przy braku zmian taryf URE mogło to wg nas wynikać z rosnących cen opału na skutek ostatnich bardzo szybkich wzrostów cen węgla. Te wzrosty mogą się jeszcze rozciągnąć na październik, gdy dodatkowo wejdzie w życie podwyżka taryfy gazowej.

- Ceny paliw wzrosły o 2,0% m/m, co jest najpewniej związane z rosnącymi cenami certyfikatów CO2, a także marżami hurtowymi i detalicznymi. Ostatni wzrost cen ropy naftowej odciśnie piętno na cenach paliw dopiero w październiku.

- Szacujemy, że inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii wzrosła we wrześniu do 4,0-4,1% r/r. Sądzimy, że zimny wrzesień przyspieszył wprowadzenie kolekcji jesiennych i związane z tym podwyżki cen odzieży. Podejrzewamy, że silnie rosły także ceny edukacji. Wciąż silny mógł też pozostać proinflacyjny wpływ popytu na ceny w HoReCa. W danych mogły także w końcu znaleźć odzwierciedlenie wyższe taryfy wodne (poszukujemy ich w danych GUS od czerwca). Wszystkie te czynniki i tak nie wyjaśniają w pełni wzrostu inflacji bazowej, za którym stać mogły także czynniki popytowe.

Naszym zdaniem inflacja będzie się nadal piąć w górę, a już w październiku może osiągnąć/przebić 6% r/r. Coraz więcej sygnałów zapowiada też utrzymanie wzrostu inflacji na początku 2022. Wyższe ceny energii mogą sprawić, że w styczniu inflacja CPI ponownie wzrośnie, a w całym 2022 będzie przeciętnie wyższa niż w 2021 (5% - 4,7%).

Przebieg procesów inflacyjnych sprawia, że RPP coraz trudniej będzie utrzymywać narrację o egzogenicznym charakterze podwyższonej inflacji. Naszym zdaniem waga standardowych parametrów makro w pandemicznej funkcji reakcji Rady jest jednak nadal ograniczona.

Chociaż listopadowa projekcja inflacyjna najpewniej pokaże inflację powyżej (szerokiego) celu NBP, to sytuacja pandemiczna do tego czasu się nie poprawi, a wręcz najpewniej pogorszy. W efekcie podwyżka stóp w listopadzie jest mocno prawdopodobna, ale bazowym scenariuszem pozostaje dla nas pierwszy ruch w 2022.

EUR/PLN

4,3011 0,0003 0,00% akt.: 09.05.2024, 00:24
  • Kurs kupna 4,2993
  • Kurs sprzedaży 4,3028
  • Max 4,2996
  • Min 4,3022
  • Kurs średni 4,3011
  • Kurs odniesienia 4,3008
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN



INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »