Jutro Moody’s oceni rating Polski

W piątek planowana jest publikacja aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski przez agencję Moody’s. Przy ostatniej rundzie przeglądu ratingu (jesień 2021 r.) agencja nie opublikowała aktualizacji długoterminowego ratingu długu Polski, tym samym utrzymując go na poziomie "A2" z perspektywą stabilną.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Przypomnijmy, ze w kwietniu 2021 r. agencja zwróciła uwagę, że bieżący rating jest wypadkową kilku czynników: odporności polskiej gospodarki i relatywnie niskiego spadku PKB w trakcie pandemii, dobrej sytuacji w finansach publicznych oraz wyzwań w kontekście ram instytucjonalnych, szczególnie dotyczących niesprzyjających zmian w polskim systemie sądownictwa.

Reklama

Agencja zwróciła wówczas uwagę, że dalsze znaczące pogorszenie sytuacji związanej z praworządnością, które negatywnie wpłynęłoby na klimat biznesowy i skutkowałoby pogorszeniem się relacji z UE, również byłoby czynnikiem oddziałującym w kierunku pogorszenia oceny wiarygodności kredytowej Polski.

Analitycy Credit Agricole oczekują, że agencja Moody’s nie zmieni ratingu Polski ani jego perspektywy w tym tygodniu, jednak w komunikacie znajdą się fragmenty akcentujące trwający obecnie spór na linii Polska/UE. Nie bez znaczenia pozostanie prawdopodobnie trwający konflikt na Ukrainie.

Decyzja agencji zostanie ogłoszona po zamknięciu europejskich rynków, a tym samym ewentualna reakcja rynku walutowego i rynku długu na tę decyzję nastąpi dopiero w przyszłym tygodniu.

Agencja S&P potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilną

S&P w swoim komunikacie podkreśla, że rosyjsko-ukraiński konflikt zbrojny będzie miał poważne skutki dla polskiej gospodarki, w związku z czym agencja obniżyła prognozę wzrostu dla Polski na 2022 r. o około 1,4 pp. do 3,6 proc. Polska jest głównym celem dla uchodźców z Ukrainy, a według agencji wydatki na mieszkania i usługi społeczne dla uchodźców w samym tylko 2022 r. wyniosą nawet 2 proc. PKB.

"Konflikt militarny pomiędzy Rosją i Ukrainą będzie miał znaczący wpływ na gospodarkę i finanse publiczne Polski. Obniżyliśmy nasze prognozy wzrostu PKB na 2022 r. do 3,6 proc. z 5,0 proc. oraz zrewidowaliśmy szacunek deficytu sektora do 4 proc. PKB z 3 proc.

Pomimo niepewności związanej z długością konfliktu oraz jego ostatecznego wpływu na Polskę uważamy, że elastyczne nastawienie polityki rządu, mocne bilanse zewnętrzne i budżetowe oraz znaczące transfery unijne pomogą ograniczyć skutki szoku. Potwierdziliśmy rating Polski w walucie obcej na poziomie 'A-/A-2' oraz 'A/A-1' w walucie krajowej dla Polski. Perspektywa jest stabilna" - napisano w raporcie agencji S&P.

Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2". Rating Polski według Fitch i S&P to "A-", jeden poziom niżej niż Moody's. Perspektywy wszystkich ocen są stabilne.

Co z naszym długiem?

Koszty obsługi długu w '22 wyniosą 1,7 proc. PKB, w '23 ustabilizują się na poziomie 2,1 proc. - Czernicki, MF Koszty obsługi długu sektora w 2022 r. wyniosą 1,7 proc. PKB, a w 2023 r. ustabilizują się na poziomie 2,1 proc. PKB - powiedział podczas konferencji prasowej główny ekonomista w Ministerstwie Finansów Łukasz Czernicki.

Czernicki, zapytany o koszty obsługi zadłużenia w 2022 r. i 2023 r. powiedział: "Mogę potwierdzić, że koszty będą rosły w tempie 1,7 proc. PKB, później stabilizacja na poziomie 2,1 proc."

Zastępca dyrektora w departamencie długu publicznego w resorcie finansów, Marek Szczerbak, zaznaczył że koszty rosną w wyniku wzrostu stóp procentowych NBP i oczekiwanych, dalszych podwyżek.

"Jeżeli chodzi o przewidywany wzrost w 2022 r. o 1,7 proc., on oczywiście wynika ze wzrostu rentowności długu, a ta ze wzrostu stóp procentowych NBP i oczekiwanych, dalszych podwyżek stóp" - powiedział Szczerbak.

"To oczywiście przekłada się wprost na odsetki od obligacji o zmiennym oprocentowaniu oraz rentowności nowo emitowanych obligacji, które obecnie przekraczają 6 proc., i to się stopniowo przekłada na bieżące koszty obsługi długu. Przewidujemy, że w relacji do PKB koszty obsługi długu ustabilizują się w 2023 r. na 2,1 proc." - dodał.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski zaznaczył, że są to konserwatywne założenia.

Czytaj także: Korea Północna ukradła 600 mln USD w kryptowalucie

EUR/PLN

4,2626 -0,0039 -0,09% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Kurs kupna 4,2615
  • Kurs sprzedaży 4,2636
  • Max 4,2705
  • Min 4,2550
  • Kurs średni 4,2626
  • Kurs odniesienia 4,2665
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN





Informacja prasowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »