Kiedy w Polsce zniknie gotówka?

"Nie akceptujemy gotówki" - taki napis na drzwiach sklepów i lokali usługowych jest w Szwecji coraz bardziej powszechny. Eksperci martwią się, że proces ten przebiega zbyt szybko. W Polsce też możemy mieć do czynienia z podobną sytuacją. Ale raczej nie aż tak prędko, jak w Skandynawii.

Insight Intelligence obliczył, że tylko co czwarty Szwed płaci gotówką przynajmniej raz w tygodniu, podczas gdy cztery lata temu było to 63 proc. Duży odsetek (36 proc.) wcale nie korzysta z gotówki albo robi to raz lub dwa razy w ciągu roku.

Odchodzenie od gotówki

Podobny proces zachodzi także w Polsce - coraz bardziej odzwyczajmy się od gotówki. Według danych NBP liczba bezgotówkowych transakcji kartami płatniczymi w IV kwartale 2017 r. wzrosła o ok. 25 proc. w porównaniu do końca roku 2016.

Czy całkowite rozstanie z gotówką jest możliwe także w Polsce i jak długo nam to zajmie? Z badań firmy Akcenta wynika, że oczekuje tego co czwarty z nas, tym bardziej, że w portfelach mamy już ponad 40 mln kart płatniczych, a spośród 1.218,2 mln operacji dokonanych "plastikiem" większość stanowiły transakcje bezgotówkowe. (...)

Reklama

Technologia zbliżeniowa

Niewątpliwie szybkiemu upowszechnieniu elektronicznych płatności przysłużyła się technologia zbliżeniowa. Proces ten rozpoczął się w 2007 r., kiedy w Polsce pojawiła się pierwsza karta do tego typu operacji, a nasz kraj stał się pod tym względem pionierem w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. 5 lat później już połowa kart i terminali płatniczych obsługiwała technologię zbliżeniową.

Poza tym płacić możemy też już np. telefonem, co podoba się wielu młodym osobom. Zastąpienie płatności gotówkowych elektronicznymi wydaje się zatem kwestią czasu, choć może to być trudne szczególnie dla ludzi starszych, które wciąż preferują gotówkę.

Wsparcie urzędów

Obecnie co czwarta osoba w Polsce spodziewa się, że za 10 lat gotówka odejdzie do lamusa - podaje Akcenta. (...)

Nadal jednak większość społeczeństwa, bo 76 proc., w tym 70 proc. kobiet i 82 proc. mężczyzn, spodziewa się, że z papierowym pieniądzem nie pożegnamy się tak szybko, choć bezgotówkowy obrót wspierają urzędy państwowe, m. in. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) czy Krajowa Izba Rozliczeniowa. Instytucje te podają, że dzięki "Programowi upowszechnienia płatności bezgotówkowych" już ponad połowa jednostek samorządu terytorialnego oferuje taką możliwość w swoich urzędach.

Leszek Sadkowski

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Dowiedz się więcej na temat: Płatności mobilne | Gotówka | gotówka cyfrowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »