Reklama

Komentarze członków RPP będą kluczowe

W opinii rynku podwyżka stóp procentowych o 25 pb na środowym posiedzeniu decyzyjnym Rady Polityki Pieniężnej jest niemal pewna i znajduje się już w cenach złotego oraz obligacji. Większość inwestorów spodziewa się podwyżki o 25 pb, czyli do poziomu 3,75 proc.

Reklama

Kluczowe będą komentarze członków Rady po posiedzeniu. Jeśli będą one sugerować, że podwyżka ta jest początkiem cyklu, wówczas złoty powinien się dalej umocnić. Ewentualny brak podwyżki byłby pozytywnym impulsem dla krótkoterminowych obligacji, jednak będzie to efekt krótkotrwały.

Reklama

- Jeśli chodzi o kurs złotego, dziś absolutnie nic się działo, było spokojnie. Wszyscy czekają na decyzję RPP. Podwyżka stóp jest w pełni wyceniona, dlatego może ona na chwilę umocnić złotego, ale będzie to raczej efekt krótkoterminowy. Znaczenie będzie miało to, co się wydarzy później, na konferencji - jakie będą komentarze. Jeśli padnie sugestia, że jest to początek cyklu podwyżek, to umocni złotego. Jeśli tak się nie stanie, może mieć miejsce realizacja zysków - powiedział Jan Koprowski, diler walutowy z BNP Paribas.

Rynek oczekuje, że decyzja o pierwszej od czerwca 2008 roku podwyżce stóp proc. zapadnie podczas środowego posiedzenia decyzyjnego RPP. 10 z 16 ekonomistów spodziewa się wówczas zacieśnienia polityki pieniężnej o 25 pb. Pozostałych 6 ekonomistów prognozuje, że pierwszy raz w tym roku stopy wzrosną w marcu. W lutym decyzyjne posiedzenie RPP nie odbędzie się z uwagi na przesunięcie (od marca) posiedzeń RPP na pierwszą połowę miesiąca.

RPP kluczowa także dla rynku długu

Podobnie jak w przypadku rynku walutowego, także rynek długu zdyskontował już podwyżkę stóp, a dla inwestorów kluczowe będą wskazania co do dalszych kroków RPP. Ewentualny brak podwyżki stóp w środę byłby pozytywny dla krótszych obligacji, jednak entuzjazm inwestorów będzie krótkotrwały.

- Dzisiaj mieliśmy stabilizację, mamy poziomy z dnia wczorajszego. Rynek czeka nad decyzję RPP. Obecnie większość rynku wierzy w podwyżkę o 25 pb. Jeśli do niej dojdzie, nie będzie dużego zaskoczenia, jest ona już w cenach. Trzeba będzie wówczas pilnie śledzić komentarze członków RPP po radzie wskazujące, czy do kolejnej podwyżki może dojść już w marcu - powiedział Marek Kaczor, diler obligacji z PKO BP.

- Jeśli do podwyżki w środę nie dojdzie - będzie niespodzianka. Wówczas jest szansa, że będzie to pozytywny sygnał dla krótkich papierów. Natomiast stopy i tak mają wzrosnąć, pozostanie pytanie - kiedy to się stanie. Więc ten chwilowy optymizm nie będzie trwał wiecznie - jeśli nie teraz, to pewnie w marcu - dodał.

     wtorek wtorek poniedz.
     16.15  10.00   15.20
EUR/PLN 3,8739 3,8680  3,8679
USD/PLN 2,8800 2,8850  2,9096
EUR/USD 1,3446 1,3410  1,3288
OK0113  4,93  4,93   4,95
PS0416  5,74  5,73   5,74
DS1020  6,33  6,33   6,32

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »