Krótkoterminowo ograniczona skala spadku złotego, w średnim terminie możliwy jego wzrost

Krótkoterminowo możliwy jest spadek wartości złotego, choć jego zakres jest ograniczony ze względu na wyhamowanie korekty na rynku długu. Natomiast w średniej perspektywie rysuje się możliwość wzrostu wartości złotego - oceniają analitycy.

"Choć wczorajszy komunikat (RPP - PAP) dostarczył argumentów za utrzymaniem kursu EURPLN ponad poziomem 4,20 w najbliższym czasie, może on też w naszej ocenie, spowodować wyhamowanie korekty na rynku obligacji skarbowych, co powinno ograniczyć, póki co, przestrzeń do osłabienia krajowej waluty" - napisali w porannym komentarzu analitycy z Raiffeisen Polbank.

Jednocześnie uważają oni, że w dalszym ciągu ewentualny spadek wartości złotego w najbliższych tygodniach będzie jedynie przejściowy, a w średnim terminie polepszenie kondycji gospodarczej w strefie euro i Polsce będzie sprzyjać jego umocnieniu.

Reklama

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy o 25 pb., co spowodowało spadek głównej stopy do 2,75 proc. w skali rocznej. Była to decyzja zgodna z przewidywaniami rynkowymi. Na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes NBP Marek Belka poinformował, że w obecnej sytuacji koniunkturalnej poziom stóp bliski jest poziomowi "adekwatnemu", zaś decyzja o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych nastąpi po zapoznaniu się z lipcową projekcją.

Zdaniem analityków Pekao wygasają oczekiwania na dalszy spadek stóp procentowych, a światowe nastroje oraz ostatnia słabość złotego mogą nie sprzyjać polskiemu długowi.

"Wprawdzie wczoraj M. Belka nie wykluczył kolejnej obniżki stóp procentowych, to inwestorzy są świadomi, iż cykl łagodzenia polityki zbliża się ku końcowi. Tendencje światowe (presja na wzrost rentowności) oraz ostatnie osłabienie złotego mogą nie sprzyjać krajowym obligacjom. Testem nastrojów będzie przetarg PS0718 oraz WZ0119. Spodziewamy się sprzedaży całej oferty, choć popyt może być niższy niż podczas pierwszej aukcji nowego 5-letniego benchmarku w maju" - napisali analitycy Pekao.

Ministerstwo Finansów zaoferuje w czwartek, 6 czerwca obligacje PS0718 i WZ0119 za łącznie 3,0-5,0 mld zł.

Decyzje banków centralnych na pierwszym planie

Jeśli chodzi o wydarzenia na światowych rynkach, to głos zabiorą w czwartek banki centralne. To także ważny dzień publikacji dla globalnych gospodarek.

"Dziś w centrum uwagi znajdą się decyzje banków centralnych. Wprawdzie konsensus rynkowy zakłada, iż zarówno Bank Anglii, jak i ECB, pozostawią stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, to część inwestorów nie wyklucza podjęcia dodatkowych działań wspierających gospodarkę strefy euro. W cieniu tych wydarzeń będą dane z Niemiec (zamówienia w przemyśle), z amerykańskiego rynku pracy oraz aukcja hiszpańskich obligacji skarbowych. EUR-USD rośnie czwartą sesję z rzędu, choć opór w okolicy 1,31 może po raz kolejny okazać się skuteczną barierą. Wahania kursu uzależnione będą od sygnałów płynących z EBC" - podkreślają w komentarzu analitycy Banku Pekao.

Bank Anglii poda decyzję w sprawie stóp procentowych o godz. 13.00, a 45 minut później Europejski Bank Centralny ogłosi swoją decyzję. W Niemczech ogłoszona zostanie informacja o zamówieniach w przemyśle w kwietniu. Natomiast w USA zostanie podana informacja z rynku pracy przez Challengera za maj oraz liczba zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 1 czerwca.

         czwartek   środa   środa
             9.40   17.05    9.15
EUR/PLN    4,2873  4,2723  4,2425
USD/PLN    3,2681  3,2671  3,2441
EUR/USD    1,3119  1,3086  1,3075
OK0715       2,68    2,70    2,65
PS0418       3,20    3,05    2,98
DS1023       3,70    3,55    3,47
PAP
Dowiedz się więcej na temat: waluty | skala
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »