Reklama

Kurs złotego zdaje egzamin?

Zdaniem Eugeniusza Gatnara z Rady Polityki Pieniężnej. Nie widać powodu, dla którego należałoby zmieniać cel inflacyjny NBP. Reżim płynnego kursu walutowego zdaje w Polsce egzamin.

- Nie widzę (...) powodu, abyśmy w Polsce mieli cel (inflacyjny - PAP) obniżać lub w inny sposób zmieniać, tylko dlatego, że aktualnie nie jest on spełniony - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Rzeczpospolita".

- Porzucenie strategii celu inflacyjnego też nie wchodzi w grę - dodał

Na pytanie czy RPP powinna zwrócić większą uwagę na kurs PLN i starać się utrzymać kurs złotego na obecnym, dość niskim, poziomie, Gatnar powiedział: - Nie sądzę, aby polscy eksporterzy potrzebowali jeszcze słabszego złotego. W ostatnich latach, przy takim kursie złotego, jaki ustalał rynek, radzili sobie bardzo dobrze. Reżim płynnego kursu walutowego zdaje w Polsce egzamin.

Reklama

W ocenie Gatnara, w 2016 r. wzrost PKB może zbliżyć się do 4 proc.

- Tempo wzrostu gospodarczego jest przyzwoite, ale sądzę, że Polska ma potencjał żeby rozwijać się szybciej. W tym roku jest szansa na to, że tempo wzrostu zbliży się do 4 proc. - powiedział.

- W Polsce akcja kredytowa rozwija się w przyzwoitym tempie, nie ma problemu z dostępnością kredytów, a sektor bankowy jest nadpłynny. Nie widzę tu pola do działania dla NBP - dodał.

Eugeniusz Gatnar, powołany 13 stycznia przez Senat do Rady Polityki Pieniężnej, rozpoczął swoją kadencję w Radzie 25 stycznia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »