Reklama

Kursy walut: Uwaga na taniego dolara!

Przy wyciszeniu obaw o kolejny lockdown w USA (pytanie: na jak długo?), rynki powróciły do ogrywania pozytywnych motywów związanych z pracami nad szczepionkami na COVID-19 i dalszym redukowaniem premii za ryzyko wyborcze. Szersze ujęcie pozostaje optymistyczne, ale kluczem jest fluktuacja krótkoterminowych czynników.

Teoria jest prosta. Za rok świat powinien mieć już działającą szczepionkę. Możliwe, że nawet więcej niż z jednego źródła. Strach o rozprzestrzenianie się wirusa będzie mniejszy, aktywność gospodarcza na powrót rozkwitnie, a to wszystko przy niezakręconym kurku z dopływem taniego pieniądza z pomocą banków centralnych i rządów. Między teraz a sytuacją za rok większość czynników przemawia za wzrostem cen ryzykownych aktywów.

Reklama

Jednak droga przez te 12 miesięcy nie jest do pokonania jednym dużym skokiem, a serią małych kroków, nie zawsze w prostej linii. Przejściowo rynki będą musiały stawić czoła czynnikom ryzyka, które poddadzą generalny plan pod wątpliwość, a w dobie pandemii każdy dzień może być wyzwaniem.

Nie mniej jednak, łatwiej się maszeruje, gdy świeci słońce niż pada deszcz, a na początku nowego tygodnia słońce świeci mocno. Przed weekendem euforia związana z postępem prac nad szczepionką na COVID-19 była tonowana przez rosnącą liczbę przypadków zachorowań na świecie, stawiając na nierównych szalach ryzyko choroby teraz z lekarstwem gotowym dopiero w (niedalekiej) przyszłości. Jednak pragmatyzm rynków stanowi, że nie wirus jest powodem do obaw, a skutki gospodarcze, jakie za sobą niesie.

Stąd wykluczenie ryzyka zarządzenia natychmiastowego lockdownu w USA zarówno przez prezydenta Trumpa, jak i prezydenta elekta Bidena pozwoliło uwolnić magazynowany optymizm i pokłady gotówki gotowej do inwestowania. Nawet jeśli pandemia nasila się w takich ośrodkach jak USA, Europa czy Japonia, to o ile nie prowadzi to do całkowitego zamrożenia gospodarek, wirusa traktuje się jako "nową normę".

Patrząc na perspektywy najbliższych dni, muszę niestety użyć nieprecyzyjnego sformułowania, że będzie dobrze dopóki coś się nie zepsuje. Po pozytywnej stronie możemy liczyć na opadanie krzywej zachorowań w Europie, potencjalne nowe rewelacje z prac nad szczepionką (tym razem od Moderny), czy historyczne rekordy indeksów giełdowych (dziś japoński Nikkei225 znalazł się najwyżej od 29 lat).

Jednocześnie trzeba uważać na rozwój sytuacji zdrowotnej w USA - restrykcje stanowe, jeśli obejmą połowę kraju, są równie poważnym czynnikiem ryzyka, co decyzja na szczeblu ogólnokrajowym. Dodajmy jeszcze, że w następnym tygodniu wypada Święto Dziękczynienia - powodzenia w pogodzeniu walki z wirusem z potrzebą wypełnienia tradycji. A nad nowym pakietem fiskalny wciąż nie ma zgody. Trudno powiedzieć, w jakich nastrojach rynki będą za tydzień.

Wygrani aktualnie mogą szybko być przegranymi nagłego pogorszenia nastrojów i skoku awersji do ryzyka. W tej grupie wskazać można: NOK, AUD, NZD, waluty rynków wschodzących, ropa naftowa, indeksy giełdowe i spółki cykliczne. Po przeciwnej stronie jest USD.

Konrad Białas
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

EUR/USD

1,2032 0,0101 0,85% akt.: 01.12.2020, 17:00
 • Kurs kupna 1,2031
 • Kurs sprzedaży 1,2033
 • Max 1,2041
 • Min 1,1932
 • Kurs średni 1,2032
 • Kurs odniesienia 1,1931
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Dolar będzie tracił!

Zdaniem analityków Goldman Sachs w przyszłym roku dolar nadal będzie tracić na wartości. W opinii ekspertów GS, szeroki koszyk dolarowy (Trade Weighted U.S. Dollar Index: Broad, TWI-B) spadnie o 6 proc. w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Ponadto do końca 2024 r. USD ulegnie 15 proc., realnej deprecjacji w stosunku do szczytu w 2020 r.

W ocenie ekonomistów GS dolar obecnie jest przeceniany, a inwestorzy w zbytnim stopniu stawiają na amerykańskie aktywa. GS spodziewa się również, że Fed będzie stosować politykę ujemnych krótkoterminowych stóp procentowych. To połączenie, w opinii analityków GS, będzie działało niekorzystnie na amerykańskiego dolara.

USD/PLN

3,7042 -0,0484 -1,29% akt.: 01.12.2020, 17:00
 • Kurs kupna 3,7024
 • Kurs sprzedaży 3,7059
 • Max 3,7490
 • Min 3,7011
 • Kurs średni 3,7042
 • Kurs odniesienia 3,7526
Zobacz również: NANOGROUP-PDA MLPGROUP-PDA GAMFACTOR-PDA
Dowiedz się więcej na temat: PLN | kursy złotego | prognozy waltowe | dolar | EUR/USD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »