Kursy walut: Wyraźne osłabienie złotego

Przynajmniej do środy kurs EUR/PLN może pozostać na podwyższonych poziomach, a o dalszym kierunku notowań zadecyduje posiedzenie Fed - oceniła w rozmowie z PAP Biznes główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Jak dodała, w tym czasie krajowe SPW powinny pozostać stabilne.

- Na rynku walutowym mamy dziś wyraźne osłabienie złotego. EUR/PLN na poziomie 4,51 jest najwyżej od 20 maja. Co ciekawe, jak popatrzymy na notowania węgierskiego forinta ten ruch jest bardzo podobny, a EUR/HUF również jest najwyżej od ok. 20 maja. Generalnie nastroje są umiarkowanie pozytywne, aczkolwiek w przypadku polskiej waluty jednym z czynników, który może wpływać na osłabienie, są piątkowe wypowiedzi prezesa Glapińskiego - powiedziała Monika Kurtek.

Ekonomistka przypomniała, że w trakcie piątkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński dał wyraźnie do zrozumienia, że rynek nie ma co liczyć na podwyżki stóp procentowych w kolejnych miesiącach. 

Reklama

- Ponadto w poniedziałek pojawiły się wypowiedzi dwóch członków RPP, J. Kropiwnickiego i E. Łona, które wpisują się w retorykę prezesa, że jesień to pierwszy moment kiedy Rada może ewentualnie myśleć o zmianie polityki - wskazała.

- Drugim czynnikiem jest zbliżające się posiedzenie banku centralnego na Węgrzech, gdzie teoretycznie może dojść do podwyżek stóp, ale z którym nadal związana jest niepewność - dodała.

Jak oceniła, w nieco bliższym terminie najważniejszą kwestią pozostaje środowa decyzja Fed.

- Co prawda rynek nie oczekuje, że polityka pieniężna zostanie zmieniona, ważne jednak będą prognozy gospodarcze i wykres kropkowy pokazujący kiedy może dojść do pierwszych podwyżek stóp - powiedziała.

- Taki miks czynników niepewności sprawia, że waluty w regionie osłabiają się. W najbliższych dniach, przynajmniej do środy, EUR/PLN może utrzymywać się na podwyższonych poziomach - oceniła.

W poniedziałek Narodowy Bank Polski podał, że nadwyżka w obrotach bieżących w kwietniu 2021 r. wyniosła 1.740 mln euro wobec konsensusu 1.260,5 mln euro nadwyżki. Eksport wzrósł w kwietniu o 69,2 proc. rok do roku wobec konsensusu wzrostu o 62,8 proc. rdr, a import wzrósł o 59,8 proc. rdr wobec prognozy wzrostu o 58,7 proc.

Publikacja nie miała przełożenia na notowania walut i SPW. Po południu EUR/PLN rośnie o 0,2 proc. i jest nieco powyżej 4,51, a USD/PLN jest 0,05 proc. nad kreską na 3,72. W tym czasie EUR/USD rośnie o 0,2 proc. do 1,213.

EUR/PLN

4,3267 -0,0064 -0,15% akt.: 03.05.2024, 22:56
  • Kurs kupna 4,3249
  • Kurs sprzedaży 4,3284
  • Max 4,3327
  • Min 4,3166
  • Kurs średni 4,3267
  • Kurs odniesienia 4,3331
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Rynek długu

W poniedziałek rentowności krajowych SPW pozostawały bez większych zmian na całej długości krzywej.

- W porównaniu do złotego na rynku obligacji jest dziś spokojniej. Rentowności w Polsce niemal stanęły w miejscu, podczas gdy na rynkach bazowych nieznacznie idą w górę. Widać, że globalnie rynek długu czeka na środowy Fed - powiedziała Monika Kurtek.

- Na środę zaplanowana jest także aukcja NBP (outright buy). Może to być czynnik lokalny, który może poruszać rynkiem, przy czym to, w którą stronę, zależeć będzie od decyzji banku. Poprzednio NBP zaskoczył rynek nie kupując obligacji rządowych - dodała.

Kurtek zwróciła uwagę, że na rynku lokalnym inwestorzy oczekują, że zbliża się moment do podwyżek stóp procentowych i jednocześnie komunikacja RPP wskazuje, że szybko do tego nie dojdzie.

- Taka sytuacja może stabilizować rentowności - oceniła.

- Czynniki globalne mogą zadziałać w różny sposób, w zależności od tego, co będą komunikowały główne banki centralne. Jeżeli w USA pojawią się zapowiedzi podwyżek stóp, rentowności Treasuries mogą rosną, i krótkoterminowo ten efekt możemy zobaczyć także u nas. Docelowo krajowy rynek będzie patrzył jednak, co robi NBP jeśli chodzi o skup aktywów i stopy procentowe - dodała.

Na rynkach bazowych dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych po południu rosną o blisko 1 pb do 1,469 proc., a niemieckich pozostają bez większych zmian na -0,264 proc.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: kursy walut | złoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »