Litwiniuk z RPP: Zapowiedź zakończenia cyklu podwyżek stóp przedwczesna

Jak powiedział w radiu TOK FM członek RPP Przemysław Litwiniuk, po ostatnich decyzjach RPP - zapowiedź zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych byłaby zdecydowanie przedwczesna i być może mieliśmy do czynienia tylko z przerwą w cyklu.

Inflacja w lutym może być rekordowa?

"Myślę, że zapowiedź zakończenia byłaby zdecydowanie przedwczesna - mówię o cyklu podwyżek. Być może mieliśmy do czynienia tylko z przerwą. Rada rozstrzyga o tych kwestiach na podstawie bieżących danych. Na ostatnim posiedzeniu istniały dane zarówno uzasadniające dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej, jak również podawano argumenty, wynika to z komunikatu po RPP, przemawiające za chwilowym przerwaniem tego procesu w celu zorientowania się co do skali oddziaływania dotychczasowego zacieśnienia w jakiejś krótszej perspektywie" - powiedział.

"Dopóki rośnie inflacja bazowa, dopóki sytuacja na rynku pracy jest dobra, dopóki polska gospodarka, i jej aktorzy cały czas zaskakują otoczenie swoją aktywnością, dotąd trzeba podejmować działania ukierunkowane na zacieśnienie polityki. Czy ma to nastąpić poprzez podwyższanie stóp procentowych, czy poprzez korzystanie z innych narzędzi, które są w rękach zarządu, a nie RPP to jest kwestia odpowiedzi w przyszłości" - powiedział.

RPP utrzymała w październiku stopy procentowe na niezmienionym poziomie - po wcześniejszej serii 11 podwyżek z rzędu stopa referencyjna wynosi 6,75 proc.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział w czwartek, że RPP zatrzymała cykl podwyżek stóp proc., ale nie podjęła decyzji o zakończeniu go, a dalsze decyzje Rady będą zależały od listopadowej projekcji.

Jeśli raport wskaże, że czynniki wewnętrzne, podbijające CPI, rozwijają się, będzie to przesłanką za wznowieniem cyklu. Prezes NBP zasugerował, że perspektywy powrotu inflacji do celu w 2024 r. pogarszają się.

Reklama

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

USD/PLN

3,9963 0,0190 0,48% akt.: 10.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 3,9945
  • Kurs sprzedaży 3,9980
  • Max 3,9957
  • Min 3,9741
  • Kurs średni 3,9963
  • Kurs odniesienia 3,9773
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Drzwi do kolejnej podwyżki stóp pozostają otwarte

Zdaniem Jakuba Borowskiego Głównego Ekonomisty Credit Agricole, wydźwięk ostatniego komunikatu po październikowym posiedzeniu RPP nie zmienił się istotnie w porównaniu z komunikatem wrześniowym. W ocenie Rady dane miesięczne wskazują, że roczna dynamika PKB w III kw. obniży się. Rada podtrzymała ocenę, że "w kolejnych kwartałach prognozowane jest dalsze obniżenie dynamiki PKB, przy czym perspektywy koniunktury obarczone są znaczną niepewnością". Rada ponownie zadeklarowała, że "dalsze decyzje Rady będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę". Na szczególną uwagę zasługuje naszym zdaniem ocena Rady dotycząca perspektyw inflacji, zgodnie z którą "ze względu na skalę i trwałość odziaływania obecnych szoków, które pozostają poza wpływem krajowej polityki pieniężnej, powrót inflacji w kierunku celu inflacyjnego NBP będzie następował stopniowo".

Oznacza to korektę zbliżonego co do treści sformułowania użytego przez Radę w komunikacie po posiedzeniu wrześniowym, w którym była mowa o stopniowym obniżaniu się inflacji "w kolejnych latach", jednak bez odniesienia do celu inflacyjnego. Naszym zdaniem nie należy jednak interpretować wspomnianej korekty jako sygnału wskazującego na oczekiwany powrót inflacji do celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Uważamy, że gdyby Rada uznawała ten powrót za scenariusz najbardziej prawdopodobny, fakt ten zostałby odnotowany w komunikacie w sposób niebudzący wątpliwości. Dlatego naszym zdaniem treść komunikatu wskazuje, że dzisiejszej decyzji RPP nie należy postrzegać jako zamykającej cykl zaostrzenia polityki pieniężnej. Drzwi do kolejnej podwyżki stóp pozostają otwarte.

Podtrzymujemy ocenę, że cykl zaostrzenia polityki pieniężnej w Polsce zakończy się w IV kw. br. W efekcie, docelowy poziom stóp procentowych może być niższy od wycenianego obecnie przez rynek  (7,50 proc. dla stopy referencyjnej NBP). Oznacza to, że w najbliższych tygodniach można oczekiwać zwiększonej zmienności kursu złotego. Więcej światła na krótkookresowe perspektywy stóp procentowych rzuci zaplanowana na jutro konferencja prezesa NBP - napisał ekonomista.

PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »