Możliwe załamanie

Zachodnie banki inwestycyjne coraz częściej prognozują możliwość załamania kursu złotego w najbliższym roku. Polscy ekonomiści wydają się trochę spokojniejsi, choć część także formułuje negatywne prognozy. Czytelnicy Parkietu także obawiają się kryzysu finansowego. W internetowej ankiecie, na pytanie o możliwość jego wybuchu, większość odpowiedziała twierdząco.

Zachodnie banki inwestycyjne coraz częściej prognozują możliwość załamania kursu złotego w najbliższym roku. Polscy ekonomiści wydają się trochę spokojniejsi, choć część także formułuje negatywne prognozy.
Czytelnicy Parkietu także obawiają się kryzysu finansowego. W internetowej ankiecie, na pytanie o możliwość jego wybuchu, większość odpowiedziała twierdząco.

Największe zaniepokojenie budzi wysoki deficyt na rachunku obrotów bieżących, który utrzymuje się już od kilkunastu miesięcy na poziomie ponad 7% PKB. Brak szybkiej poprawy w handlu z zagranicą, głównie z UE oraz Rosją, wskazuje na niską konkurencyjność polskiej gospodarki.

Wysoki deficyt był równoważony napływem inwestycji zagranicznych, głównie w prywatyzowane firmy. Tymczasem wkrótce to źródło finansowania znacznie się zmniejszy, co odbije się także na sytuacji budżetu, który od 2002 r. będzie musiał płacić zwiększone raty zadłużenia zagranicznego. A to, z kolei, może pogorszyć rachunek obrotów bieżących.

Reklama

W tej sytuacji niewiele potrzeba, aby inwestorzy wystraszyli się i zaczęli uciekać z Polski, co oznacza załamanie kursu złotego. Przedstawiciele Rady Polityki Pieniężnej i NBP wskazują, że przy płynnym kursie złotego takie gwałtowne załamanie Polsce nie grozi. Poza tym analitycy zwracają uwagę, że złoty wkrótce rzeczywiście osłabnie, co poprawi wyniki handlu zagranicznego i zmniejszy deficyt obrotów bieżących. Wszyscy jednak przyznają, że potrzebny jest wzrost konkurencyjności gospodarki, jej demonopolizacja oraz ostra polityka fiskalna.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: Niemożliwe | banki inwestycyjne | deficyt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »