Reklama

NBP negatywnie ws. polskiej waluty cyfrowej

NBP podtrzymał negatywne stanowisko ws. możliwości emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w Polsce, ale prowadzi monitoring prac analitycznych w tej sprawie - podało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, powołując się na informacje uzyskane od NBP.

NBP podtrzymuje negatywne stanowisko ws. możliwości emisji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC) w Polsce, ale prowadzi monitoring prac analitycznych w tej sprawie - podało w odpowiedzi na interpelację poselską Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, powołując się na informacje uzyskane od NBP.  "(...)

Reklama

Zgodnie z informacją uzyskaną z NBP, dotychczasowe negatywne stanowisko NBP co do możliwości emisji CBDC w Polsce pozostaje w obecnej sytuacji aktualne i zasadne" - napisał resort.

 "(...) Obecnie rząd nie podejmuje wspólnie z partnerami UE bezpośrednich działań związanych z wprowadzeniem cyfrowej waluty banku centralnego. W NBP jest prowadzony monitoring prac analitycznych, badawczych i testów pilotażowych realizowanych przez inne banki centralne w zakresie emisji CBDC dla płatności detalicznych oraz wysokokwotowych.

Monitorowany jest też przebieg dyskusji w tym temacie w różnych gremiach międzynarodowych, w tym unijnych. Jednakże sam NBP również nie współpracuje w zakresie prac analitycznych, badawczych czy pilotażowych dotyczących emisji CBDC z podmiotami zewnętrznymi, w tym z innymi bankami centralnymi. Nie prowadzi również samodzielnie prac nad wprowadzeniem w Polsce CBDC" - dodano.

 NBP zajął negatywne stanowisko ws. emisji CBDC w Polsce już w 2017 r.

 Jak wówczas wskazał NBP, ani wymogi prawne, czyli przepisy Konstytucji i ustawy o NBP dotyczące emisji znaków pieniężnych w postaci banknotów i monet, ani względy bezpieczeństwa związane z niedojrzałością technologii rozproszonego rejestru, która mogłaby być zastosowana przy emisji walut wirtualnych, nie pozwalają na pozytywne odniesienie się do emisji cyfrowej waluty banki centralnego.

W najnowszej interpelacji resort finansów i funduszy podał, że w warunkach polskich aktualnie nie znajdują odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy podjęciu dogłębnych analiz teoretycznych i rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC.

 W odniesieniu do Polski należy bowiem stwierdzić, że:

 - wartość pieniądza gotówkowego od wielu lat rośnie (...);

 - udział gotówki w płatnościach detalicznych ma co prawda tendencję malejącą, ale utrzymuje się nadal na wysokim poziomie (57 proc. na koniec 2018 r.);

 - w Polsce obserwowane jest silne przywiązanie do gotówki. Brak jest zainteresowania ze strony osób fizycznych wycofaniem gotówki z obiegu (...);

 - poziom włączenia finansowego jest wysoki (na koniec 2018 r. 91 proc. osób w wieku powyżej 15 lat posiadało rachunek płatniczy);

 - systemy płatności detalicznych oraz instrumenty płatnicze funkcjonujące w Polsce są wysoce innowacyjne i efektywne (np. płatności natychmiastowe, płatności zbliżeniowe);

 - gospodarka cyfrowa, w tym handel elektroniczny, posiada wiele różnorodnych i efektywnych metod płatności, które zapewniają konsumentom możliwość wyboru i zaspokajają ich potrzeby;

 - polski system płatności wysokokwotowych SORBNET2, w którym dokonywany jest rozrachunek międzybankowy typu RTGS (Real-Time Gross Settlement - rozrachunek brutto w czasie rzeczywistym) dla płatności w złotych, umożliwia sprawny i wydajny przepływ pieniądza w gospodarce.

Zaplanowane przez NBP na najbliższe 4 lata prace modernizacyjne będą prowadziły do unowocześnienia istniejących rozwiązań i wzrostu efektywności działania systemu" - napisało ministerstwo.

Europejski Bank Centralny - zdefiniował wirtualną walutę jako nieuregulowany, cyfrowy pieniądz, wydawany i zazwyczaj kontrolowany przez swoich twórców, używany i akceptowany wśród użytkowników określonej wirtualnej społeczności.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: cyfrowa waluta | kryptowaluta | NBP | waluta wirtualna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »