Reklama

Niemcy mają jeszcze majątek w markach

Jak poinformował w tym tygodniu niemiecki bank centralny, w końcu listopada na rynku znajdowało się jeszcze 12,4 mld marek niemieckich (6,34 mld euro) w gotówce, z czego 6,61 mld przypadało na monety, a 5,79 mld na banknoty.

Zdaniem Deutsche Bundesbanku, licząc na sztuki, jest to ponad 23 mld monet i 164,3 mln banknotów, w tym 1,1 mln o najwyższym nominale tysiąca marek.

Wspólna europejska waluta weszła w Niemczech do obiegu gotówkowego wraz z końcem 2001 i początkiem 2002 roku. Inaczej niż w wielu innych państwach strefy euro, praktycznie wszystkie papierowe i metalowe nominały emitowanych od 1948 roku zachodnioniemieckich, a potem ogólnoniemieckich marek i fenigów wymieniane są bezterminowo, po stałym kursie niecałe 1,96 marki za 1 euro.

Reklama

Przez pierwsze 11 miesięcy br. Bundesbank przyjął do przewalutowania banknoty i monety opiewające na łącznie 53,4 mln marek, co jest sumą wyraźnie mniejszą niż rok wcześniej.

- W bieżącym roku mieliśmy w każdym razie ponadproporcjonalny spadek ilości wpływających marek. Może to mieć związek z ograniczeniami spowodowanymi pandemią koronawirusa. Liczymy na to, że gdy sytuacja powróci do normy, zainteresowanie naszą ofertą znów się zwiększy - powiedział dpa zajmujący się sprawami obiegu gotówkowego członek zarządu Bundesbanku prof. dr Johannes Beermann.

Jak zaznaczył, po upływie niemal 19 lat od momentu rozpoczęcia wymiany nadal zdarzają się przypadkowe odkrycia sześcio- i nawet siedmiocyfrowych kwot marek w banknotach.

Pewien młody człowiek sprzątając na początku roku na południu Niemiec dom swego chorego wuja znalazł tam zapakowane w worki, reklamówki i pudełka od cygar 3,5 mln marek. Dzięki temu planowana sprzedaż domu w celu uregulowania długów okazała się zbędna.

Bundesbank spodziewa się, że część gotówki nie zostanie nigdy zgłoszona do wymiany, bowiem wiele banknotów i monet - zwłaszcza okolicznościowych, bitych często ze stopów srebra - krąży od dawna na rynku kolekcjonerskim uzyskując ceny wyższe od ich nominałów.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

***
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »