Niepewność będzie ciążyć notowaniom złotego

W opinii analityków podwyższona niepewność na światowych rynkach finansowych wywierać będzie w środę presję na osłabienie złotego i spadek cen polskich obligacji.

- Brak porozumienia między krajami strefy euro (...) i odwołanie zaplanowanego na dziś spotkania ministrów finansów sugerują, że w dniu dzisiejszym poznamy zapewne zaledwie ogólny zarys europejskiego planu ratunkowego (...). Oznacza to również przedłużenie fazy wyczekiwania na konkretne działania w sprawie pomocy dla Grecji, dokapitalizowania europejskiego systemu bankowego i rozszerzenia uprawnień EFSF. Przełoży się to na podwyższoną niepewność na rynkach finansowych przed wieczornym szczytem UE, co może ciążyć notowaniom złotego. W związku z tym spodziewamy się presji na osłabienie PLN i wzrostu kursu w kierunku 4,40/EUR - napisano w porannym komentarzu Banku BPH.

Reklama

W środę o godz. 19.00 rozpocznie się szczyt, na którym przedstawiciele strefy euro mają uzgadniać pakiet antykryzysowy, w tym wzmocnienie Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej.

Niemcy nie zaakceptują porozumienia szczytu strefy euro, które zawierałoby sformułowanie dotyczące skupowania przez EBC obligacji na rynku wtórnym, by ratować kraje strefy euro - powiedziała we wtorek Kanclerz Niemiec A.Merkel. Uściśliła, że nie do zaakceptowania dla Niemiec jest zdanie w projekcie komunikatu, które stwierdza, że niestandardowe metody EBC mogą być kontynuowane, chociaż projekt nie mówi wprost o zakupach papierów na rynku wtórnym.

Polska prezydencja w UE postanowiła nie zwoływać posiedzenia Rady ECOFIN w środę, 26 października. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort finansów prace nad całościowym pakietem rozwiązań w reakcji na kryzys zadłużeniowy będą przedmiotem specjalnego nieformalnego posiedzenia szefów państw i rządów UE.

O godz. 14.00 w USA zostaną opublikowane dane o zamówieniach na dobra trwałe we wrześniu, a o 16.00 dane o sprzedaży nowych domów.

***

W opinii analityków ceny obligacji w środę mogą spadać, jednak skala zmian nie powinna być duża.

- W dniu dzisiejszym inwestorzy będą śledzili doniesienia z Brukseli, gdzie wieczorem na nieformalnym posiedzeniu liderzy UE będą debatowali nad kształtem programu ratunkowego dla borykającej się z kryzysem zadłużeniowym strefy euro. Rosnące obawy, że szczyt nie przyniesie konkretnych postanowień, co w naszej ocenie jest bardzo prawdopodobne, będzie zapewne ciążył na nastrojach rynkowych i może spowodować odwrót inwestorów od ryzykownych aktywów. W związku z tym spodziewamy się niewielkiego wzrostu rentowności krajowych obligacji. Czynnikiem wspierającym taki scenariusz może okazać się również presja na osłabienie PLN - napisano w komentarzu BPH.


          środa  wtorek  wtorek
           9.15   16.15    9.30
EUR/PLN  4,3677  4,3809  4,3630
USD/PLN  3,1368  3,1544  3,1373
EUR/USD  1,3924  1,3885  1,3910
OK0713     4,48    4,52    4,50
PS0416     5,02    5,06    5,08
DS1021     5,75    5,77    5,80
PAP
Dowiedz się więcej na temat: osłabienie złotego | waluty | ciążenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »