Po RPP czas na EBC - wieści z tego posiedzenia kluczowe dla polskich aktywów

Po środowym posiedzeniu RPP, oczy inwestorów zwracają się w stronę posiedzenia banku centralnego strefy euro. W ocenie analityków, informacje napływające z EBC będą kluczowe dla notowań na polskim rynku długu oraz złotego.

Bank Pocztowy oczekuje, że czwartkowa sesja na rynkach finansowych przebiegać będzie pod znakiem posiedzeń banków centralnych, w tym szczególnie EBC.

"Najpierw decyzję ogłosi Bank Anglii, potem natomiast EBC. W centrum uwagi znajdzie się konferencja prezesa EBC M. Draghiego, który ma podać techniczne szczegóły dotyczące ogłoszonego w styczniu rozszerzonego programu luzowania ilościowego" - napisano w porannej nocie Pocztowego.

Ponadto, bank zwraca uwagę, że inwestorzy wyczekiwać będą na piątkowe dane z rynku pracy w USA - stopę bezrobocia oraz zatrudnienie w sektorze pozarolniczym.

Reklama

"W Polsce, po wczorajszym mocniejszym od oczekiwań cięciu stóp procentowych i ogłoszonym przez RPP zakończeniu cyklu łagodzenia polityki pieniężnej, dziś powoli opadać będzie kurz m.in. na rynku walutowym" - dodano.

RPP obniżyła w środę stopy procentowe o 50 pb i jednocześnie poinformowała, że decyzja ta oznacza zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Zdaniem Pocztowego, wartość złotego w czwartek uzależniona będzie głównie od nastrojów globalnych, a kurs EUR/PLN prawdopodobnie notowany będzie w okolicach 4,14-4,15.

"Oczekujemy, że zarówno retoryka prezesa M. Draghiego, jak i najnowsze prognozy będą stanowiły czynnik osłabiający wspólną walutę także względem złotego. Z tego powodu próba przetestowania wczorajszych minimów pary EUR/PLN tj. poziomu 4,13 jest realna" - dodano natomiast w raporcie Banku Millennium.

EBC W CENTRUM UWAGI INWESTORÓW Z FI

Ekonomiści oceniają, że także rynek długu w czwartek zależny będzie przede wszystkim od wieści płynących z posiedzenia EBC. Ponadto, na czwartek MF zaplanowało przetarg odkupu obligacji w USD.

"Aukcja odkupu dwóch serii obligacji nominowanych w dolarach znajdzie się w cieniu decyzji i konferencji EBC" - napisano w raporcie Bank Pekao.

"Obligacje długoterminowe pozostaną pod presją rosnących rentowności na rynkach bazowych i wygaszenia oczekiwań na dalsze łagodzenie polityki przez RPP" - dodano.

Ponadto ekonomiści Banku Pekao oceniają, że amerykański dług może się osłabiać, podczas gdy europejskie obligacje powinny w najbliższych dniach ograniczyć straty.

"Na rynku papierów skarbowych spodziewamy się wypłaszczenia krzywej będącego wynikiem presji sprzedających obligacje z krótkiego końca krzywej pod wpływem wczorajszego posiedzenia RPP oraz możliwego spadku dochodowości 10-latek motywowanego sytuacją na rynkach bazowych" - dodano natomiast w raporcie Banku Millennium.

czwartek środa środa
9.05 16.45 8.35
EUR/PLN 4,1392 4,1437 4,1685
USD/PLN 3,7428 3,7415 3,7334
EUR/USD 1,1058 1,1076 1,1168
OK0717 1,65 1,67 1,64
PS0719 1,84 1,90 1,83
DS0725 2,18 2,27 2,18
PAP
Dowiedz się więcej na temat: wieści | złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »