RPP szykuje się na spowolnienie?

Eryk Łon z Rady Polityki Pieniężnej podtrzymuje swoje stanowisko, że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie do 2018 roku. W rozmowie z "Parkietem" wskazał, że można pomyśleć o obniżce stóp, gdyby wskaźnik PMI spadł poniżej 50 pkt., ale na to się na razie nie zanosi.

- Uważam za dość prawdopodobne - chociaż oczywiście nie za pewne - że stopy procentowe pozostaną na obecnym poziomie jeszcze w 2018 roku. Presja inflacyjna nie jest bardzo znacząca. (...) Potrzebna jest nam też dynamizacja inwestycji - powiedział "Parkietowi" Łon.

Można myśleć o obniżce stóp, gdyby PMI spadł poniżej 50 pkt., ale na to się nie zanosi - Łon, RPP

- Bieżące oraz przewidywane dane makroekonomiczne zachęcają raczej do utrzymania stóp przez dłuższy czas na stabilnym poziomie - dodał.

Łon zaznaczył, że obecnie nie widzi ani istotnych objawów przegrzania koniunktury gospodarczej, ani sygnałów zapowiadających jej przegrzanie w tym lub w przyszłym roku.

Reklama

"W związku z tym polityka pieniężna nie powinna obecnie nastrojów uczestników życia gospodarczego tłumić. Natomiast ich ewentualne pogorszenie - np. spadek wskaźnika PMI poniżej 50 pkt. - mogłoby spowodować u mnie powrót do myślenia o obniżce stóp procentowych, na co się jednak na razie nie zanosi" - powiedział członek RPP.

Wskaźnik PMI dla Polski w czerwcu wzrósł do 53,1 pkt. z 52,7 pkt. w maju. Konsensus PAP Biznes zakłada, że wskaźnik ten w lipcu wzrośnie do 53,2 pkt.

Członek RPP zwraca uwagę, że bank centralny robi wszystko, żeby doprowadzić do zwiększenia dynamiki inwestycji.

- Polityka pieniężna oparta na niskim poziomie realnych stóp procentowych oraz płynny kurs walutowy powinny z biegiem czasu przyczynić się do ożywienia tempa zmian nakładów inwestycyjnych - powiedział.

Podaż pieniądza M3 w czerwcu wzrosła o 5%r/r, niemal 1pp niżej niż zakładały to rynkowe oczekiwania. Struktura danych przedstawia istotny spadek dynamiki depozytów przedsiębiorstw oraz umiarkowany depozytów gospodarstw domowych.

Redukcja depozytów przedsiębiorstw najprawdopodobniej związana jest z wykorzystywaniem środków własnych od inwestycji (wcześniej zmianę preferencji w tym zakresie sugerowała m.in. ankieta GUS). W przypadku gospodarstw domowych negatywnym czynnikiem pozostaje zbliżona do zera realna stopa procentowa.

Równocześnie spodziewamy się niewielkiego wpływu wiadomości na politykę RPP - jak dotychczas tylko jeden z członków RPP (E.Gatnar) otwarcie sygnalizował obawy o kształtowanie się oszczędności.

W tym roku powinna jak najszybciej nastąpić ostrożna podwyżka stóp procentowych - zapowiedział Kamil Zubelewicz, członek RPP, w rozmowie z agencją Bloomberg. Dodał, że potem Rada powinna poczekać do połowy 2018 r., żeby zobaczyć jak będzie wyglądała sytuacja.

- Powinniśmy się dogadać na ostrożną podwyżkę w tym roku - im wcześniej tym lepiej - by uniknąć przekroczenia 2,5 proc. inflacji, a potem poczekać do połowy 2018 r., żeby zobaczyć, co się wydarzy. (...) Chciałbym, żeby większość potrzebna do podwyżki zebrała się zanim będzie za późno - zapowiedział Zubelewicz.

"Podwyżka stóp teraz oznaczałaby zacieśnianie najniższym możliwym kosztem i uniknięcie decyzji w przyszłości, które mogłyby przyjść większym kosztem i być bardziej zauważalne" - dodał.

Członek RPP powiedział, że nie chciałby zachować nastawienia wait-and-see aż inflacja dojdzie do obecnego celu.

"Inflacja nieuchronnie zmierza do celu, który tak czy inaczej uważam za zbyt wysoki" - powiedział.

Zubelewicz zaznaczył, że jego argumenty za podwyżką nie wynikają z negatywnych skutków ujemnych realnych stóp procentowych.

- Moje argumenty za podwyżką stóp w tym roku są niezależne od ryzyk związanych z ujemnymi realnymi stopami procentowymi - powiedział.

- Lokalne czynniki inflacyjne występowały, występują i będą odgrywały coraz większą rolę w wypychaniu inflacji w kierunku celu w horyzoncie projekcji lub nawet wcześniej - dodał.

Jego zdaniem, istnieje możliwość, iż ceny żywności i paliw będą rosły szybciej niż przewiduje lipcowa projekcja inflacji.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rada Polityki Pieniężnej | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »