Rynek kryptowalut: Co wiedzieć o "fuzji" sieci Ethereum
Zdaniem analityków kryptowalut, w sierpniu sieć Ethereum przejdzie z protokołu proof-of-work na proof-of-stake; zmiana ta określana jest mianem fuzji (ang. merge), a jej pierwszy publiczny test nastąpi dzisiaj. Fuzja może okazać się jednym z najbardziej znaczących wydarzeń w historii kryptowalut, ponieważ wpłynie na sieć Ethereum zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób fuzja przekształci sieć Ethereum.
Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy
Od czasu publikacji pierwszej białej księgi na temat sieci Ethereum w 2014 r. programiści tej sieci wyraźnie podkreślali, że ostatecznie chcieliby wdrożyć protokół proof-of-stake zamiast proof-of-work, jednak ze względu na trudności techniczne nie było to dotychczas możliwe.
W tym samym dniu dotychczasowa sieć testowa Ropsten przeprowadzi fuzję. Jeśli połączenie z siecią Ropsten zakończy się sukcesem, sieć Ethereum połączy dwie inne już istniejące sieci testowe jeszcze przed faktyczną fuzją. Biorąc pod uwagę te wiadomości oraz informacje od Fundacji Ethereum, istnieją przesłanki sugerujące, że fuzja nastąpi w sierpniu, o ile testy wypadną dobrze. Ponieważ fuzja odbędzie się w najbliższej przyszłości, omówmy, w jaki sposób przekształci ona sieć Ethereum zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym.
Najbardziej znaczącą modyfikacją będzie przejście z protokołu proof-of-work na proof-of-stake, co gruntownie zmieni metodę, za pomocą której sieć weryfikuje transakcje. Zamiast olbrzymiej mocy obliczeniowej oddanej do dyspozycji sieci przez kopaczy kryptowalut, weryfikacją transakcji zajmą się posiadacze etherów.
Oznacza to, że uzyskają oni możliwość zablokowania etherów jako zabezpieczenia, aby móc weryfikować transakcje - innymi słowy, stakowania posiadanych etherów. W zamian otrzymywać będą opłaty transakcyjne wraz z pokryciem kosztów zabezpieczenia. Na razie, w ramach zachęty finansowej dla kopaczy, koszty pokrywane będą w postaci nowo wyemitowanych etherów, natomiast później dotyczyć to będzie bezpośrednio stakerów z tytułu weryfikacji transakcji. Głównym atutem protokołu proof-of-stake pod względem bezpieczeństwa jest to, że stakerzy pozostają pod ścisłą kontrolą. W przypadku, gdy sieć uzna, że dany staker zachował się nieetycznie - na przykład próbował odwrócić transakcje - sieć może odebrać mu część lub całość stakowanych etherów.