Skokowe osłabienie złotego; ewentualna interwencja NBP hamuje dalsze spadki

Złoty - głównie w wyniku zapowiedzi Fed o możliwości ograniczania skupu aktywów - zaczął się skokowo osłabiać, jednak obawy o możliwą interwencję NBP powstrzymują naszą walutę przed głębszymi spadkami. Dług traci, ale po ochłonięciu graczy możliwe jest odrabianie strat.

Ben Bernanke na konferencji prasowej po zakończonym w środę dwudniowym posiedzeniu FOMC oświadczył, że jeśli obecne prognozy gospodarcze się sprawdzą, to Fed w tym roku może ograniczyć QE3 oraz zakończyć go do połowy przyszłego roku. To wprawdzie nic nowego. Rynek jeszcze przed czerwcowym posiedzeniem FOMC zakładał, że do ograniczenia wartości QE3 dojdzie w październiku (do 65 mld USD miesięcznie), a program ostatecznie zostanie zakończony w połowie 2014 roku. Jednak oficjalne potwierdzenie tych oczekiwań wywołało małą panikę na rynkach finansowych. W tym na rynku złotego.

Reklama

- Wiadomo, co się stało. Mocno tracimy. Jak długo to potrwa, nie wiadomo. Do końca tygodnia powinniśmy być w przedziale 4,30/35 zł/euro - powiedział Marek Cherubin z Banku BPH.

- Jest nerwowo, a byłoby jeszcze ostrzej, gdyby nie tkwiąca w podświadomości obawa o interwencję NBP. Mieliśmy już dzisiaj wypowiedź z NBP. Ostatnio NBP interweniował w piątek, jutro jest piątek, więc wszystko może się zdarzyć - dodał.

Sprawdź bieżące notowania walut na stronach Biznes INTERIA.PL

Członek zarządu NBP, Andrzej Raczko, powiedział, że NBP śledzi na bieżąco wydarzenia na rynku finansowym, z głęboką uwagą i zawsze podejmuje stosowne działania.

Dług traci, pozytywnie wpływa potencjalna obniżka stóp

Również na rynku długu trwała paniczna wyprzedaż aktywów regionu.

- Wydaje się, że nie jest to jeszcze koniec wyprzedaży, ale jak długo to potrwa tego nie wiadomo. Zaczął się nowy okres, gracze muszą wycenić ryzyko w nowej sytuacji - powiedział Marek Kaczor z PKO BP.

- W ślad za poprawiającymi się wskaźnikami z gospodarki USA możemy jeszcze obserwować fale wyprzedaży. Jednak należy pamiętać, że w Polsce możliwa jest jeszcze w lipcu obniżka stóp, co powinno działać stabilizująco na rynek - dodał.

- W dłuższym terminie, jak opadnie kurz, inwestorzy zaczną selektywnie podchodzić do rynków, a tutaj Polska może zyskać, gdyż jest pozytywnie postrzegana przez graczy - powiedział.

         czwartek  czwartek   środa
            16.30      9.40   15.50
EUR/PLN    4,3280    4,3060  4,2572
USD/PLN    3,2825    3,2486  3,1786
EUR/USD    1,3197    1,3255  1,3394
OK0715     2,97      3,00    2,78
PS0418     3,62      3,70    3,28
DS1023     4,17      4,20    3,84
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | osłabienie złotego
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »