Stopy w USA wzrosną 3-krotnie!

Wśród licznych wystąpień bankierów centralnych na świecie największą uwagę przyciągną zapewne szefowie Fed oraz EBC: J.Powell ma zaplanowane wystąpienie we wtorek, a Ch.Lagarde we wtorek i w piątek. ​Rynek obawia się, że Fed będzie zmuszony do jeszcze szybszej niż do tej pory zakładano normalizacji polityki pieniężnej.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

W Europie notowania akcji spadały w obawie przed rozszerzaniem się fali pandemii (w Niemczech rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły kolejne obostrzenia).

EUR/USD wzrósł w reakcji na raport NFP, co sugeruje, że rynek uznał dane za zły sygnał co do kondycji gospodarki. Być może jednak wzrostowy ruch EUR/USD wynikał bardziej z publikacji zaskakująco wysokiego odczytu inflacji w strefie euro, który podsycił oczekiwania, że EBC będzie musiał zweryfikować dotychczasowe stanowisko (wzrost inflacji jest "przejściowy" i nie ma powodu do działania).

Reklama

Odczyt NFP za grudzień okazał się - po raz kolejny - mało spójny z wcześniejszą publikacją ADP, która wskazywała na przyrost zatrudnienia o 807 tys., wyraźnie powyżej konsensusu (430 tys.).

Tymczasem zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym (NFP) wzrosło w grudniu "tylko" o 199 tys. (konsensus 400 tys.). Dane za wcześniejsze dwa miesiące skorygowano w górę w sumie o 141 tys. Publikacja wskazała na wyhamowanie wzrostu zatrudnienia niemal we wszystkich branżach.

Równocześnie stopa bezrobocia spadła do 3,9% z 4,2% przy stabilnej stopie partycypacji (61,9%). Do poziomu sprzed pandemii spadł również odsetek osób pracujących na niepełny etat, które chciałyby pracować więcej.

Pokazuje to, że pomimo zatrudnienia niższego o 3,6 mln osób niż przed wybuchem pandemii, rynek pracy jest już prawie tak rozgrzany jak w lutym 2020 (stopa bezrobocia wynosiła wtedy 3,5%).

W rezultacie szybko rosną wynagrodzenia (0,6% m/m wobec 0,4% miesiąc wcześniej). Wynika to z odejścia na emeryturę licznych przedstawicieli pokolenia powojennego boomu urodzeń i może wskazywać na strukturalną zmianę na amerykańskim rynku pracy, która będzie oddziaływała proinflacyjnie i zmusi Fed do wcześniejszego podniesienia stóp procentowych. Przewidujemy, że stopy procentowe w USA wzrosną w tym roku 3-krotnie.

EUR/USD

1,0818 0,0009 0,08% akt.: 21.02.2024, 23:10
  • Kurs kupna 1,0817
  • Kurs sprzedaży 1,0819
  • Max 1,0823
  • Min 1,0791
  • Kurs średni 1,0818
  • Kurs odniesienia 1,0809
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY
PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie USA | inflacja USA | Fed
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »