Stopy w USA wzrosną 3-krotnie!
Wśród licznych wystąpień bankierów centralnych na świecie największą uwagę przyciągną zapewne szefowie Fed oraz EBC: J.Powell ma zaplanowane wystąpienie we wtorek, a Ch.Lagarde we wtorek i w piątek. Rynek obawia się, że Fed będzie zmuszony do jeszcze szybszej niż do tej pory zakładano normalizacji polityki pieniężnej.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
W Europie notowania akcji spadały w obawie przed rozszerzaniem się fali pandemii (w Niemczech rząd federalny i rządy krajów związkowych uzgodniły kolejne obostrzenia).
EUR/USD wzrósł w reakcji na raport NFP, co sugeruje, że rynek uznał dane za zły sygnał co do kondycji gospodarki. Być może jednak wzrostowy ruch EUR/USD wynikał bardziej z publikacji zaskakująco wysokiego odczytu inflacji w strefie euro, który podsycił oczekiwania, że EBC będzie musiał zweryfikować dotychczasowe stanowisko (wzrost inflacji jest "przejściowy" i nie ma powodu do działania).
Odczyt NFP za grudzień okazał się - po raz kolejny - mało spójny z wcześniejszą publikacją ADP, która wskazywała na przyrost zatrudnienia o 807 tys., wyraźnie powyżej konsensusu (430 tys.).
Tymczasem zatrudnienie w amerykańskim sektorze pozarolniczym (NFP) wzrosło w grudniu "tylko" o 199 tys. (konsensus 400 tys.). Dane za wcześniejsze dwa miesiące skorygowano w górę w sumie o 141 tys. Publikacja wskazała na wyhamowanie wzrostu zatrudnienia niemal we wszystkich branżach.
Równocześnie stopa bezrobocia spadła do 3,9% z 4,2% przy stabilnej stopie partycypacji (61,9%). Do poziomu sprzed pandemii spadł również odsetek osób pracujących na niepełny etat, które chciałyby pracować więcej.
Pokazuje to, że pomimo zatrudnienia niższego o 3,6 mln osób niż przed wybuchem pandemii, rynek pracy jest już prawie tak rozgrzany jak w lutym 2020 (stopa bezrobocia wynosiła wtedy 3,5%).
W rezultacie szybko rosną wynagrodzenia (0,6% m/m wobec 0,4% miesiąc wcześniej). Wynika to z odejścia na emeryturę licznych przedstawicieli pokolenia powojennego boomu urodzeń i może wskazywać na strukturalną zmianę na amerykańskim rynku pracy, która będzie oddziaływała proinflacyjnie i zmusi Fed do wcześniejszego podniesienia stóp procentowych. Przewidujemy, że stopy procentowe w USA wzrosną w tym roku 3-krotnie.