Strach przed ryzykiem

W środę straciły na wartości waluty wszystkich państw środkowoeuropejskich. Wygląda na to, że światowi inwestorzy starają się unikać podejmowania ryzyka w obliczu coraz bardziej prawdopodobnej wojny z Irakiem.

W środę straciły na wartości waluty wszystkich państw środkowoeuropejskich. Wygląda na to, że światowi inwestorzy starają się unikać podejmowania ryzyka w obliczu coraz bardziej prawdopodobnej wojny z Irakiem.

Poza tym wielu z nich podlicza jeszcze straty, jakie w ubiegłym tygodniu ponieśli na rynku węgierskim.

Kurs czeskiej korony spadł wczoraj o 2% w stosunku do euro, a jej słowackiej odpowiedniczki o 1,7%. Forint stracił 0,9%. Kolejną falę odwrotu inwestorów z rynków wschodzących uruchomiła wtorkowa wypowiedź prezydenta Busha, który stwierdził, że Irak ma już bardzo mało czasu na udowodnienie,

że stosuje się do rezolucji rozbrojeniowej ONZ. Wypowiedź tę odebrano jako wyraźny sygnał,

że wojna jest nieunikniona, zwłaszcza że Amerykanie i Brytyjczycy coraz szybciej gromadzą siły na Bliskim Wschodzie. - Myślę, że powodem spadków kursów walut w całym regionie jest generalna awersja do ryzyka oraz straty, jakie inwestorzy ponieśli, grając na wzmocnienie forinta.

Reklama

Gracze, którzy przegrali na forincie, zamykają teraz swoje bardziej zyskowne pozycje

w złotych i koronach słowackich - powiedział agencji Reuters Koon Chow, analityk rynków wschodzących w Credit Suisse First Boston.

Rosnąca niechęć inwestorów do ryzyka sprawia, że napływ kapitału portfelowego

do regionu jest mniejszy, co uderza szczególnie w te kraje, które muszą obsługiwać deficyt na rachunku obrotów bieżących.

Prezes słowackiego banku centralnego Marian Jusko powiedział w środę, że jego bank może

ponownie zastosować drastyczne środki, takie jak ogromna obniżka stóp procentowych

z listopada ub.r., jeśli zostanie zmuszony przez inwestorów spekulacyjnych do powstrzymania nieuzasadnionego wzrostu kursu waluty.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: strach | waluty | wojny | inwestorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »