Szwajcarski bank centralny gotów do interwencji

Szwajcarski bank centralny poinformował w poniedziałek, że jest gotów do interwencji na rynku walutowym, aby przeciwdziałać umocnieniu się franka - podał Reuters. Waluta szwajcarska obok złota traktowana jest jako bezpieczne schronienie razem z dolarem amerykańskim i japońskim jenem - podał SNB w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Jak podał w poniedziałek Reuters, szwajcarski bank centralny (SNB) podał w poniedziałek, że jest gotów do interwencji na rynku walutowym, aby przeciwdziałać umocnieniu się franka.

Napaść Rosji na Ukrainę i nałożone na ten kraj sankcje doprowadziły do mocnej przeceny euro w stosunku do franka szwajcarskiego. W poniedziałek przed godz. 10 kurs euro wynosił 1,0019 franka szwajcarskiego.

"Frank szwajcarski jest traktowany jako bezpieczne schronienie razem z dolarem amerykańskim i japońskim jenem" - podał SNB w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu.

Reklama

SNB podał także, ze wycena franka jest nadal wysoka.

"SNB jest gotów do interwencji na rynku walutowym, jeśli to konieczne" - podał w cytowanym przez Reutersa oświadczeniu bank centralny Szwajcarii.

Sankcje na Rosję

Przypomnijmy, że Szwajcarski rząd postanowił w piątek o rozszerzeniu sankcji wobec Rosji, dostosowując je do tych nakładanych przez Unię Europejską - podaje Agencja Reutera.

Kolejne sankcje, przyjęte przez Szwajcarię w piątek, dotyczą głównie eksportu i usług finansowych. Ich nałożenie spowodowane jest atakiem Rosji na Ukrainę.

Szwajcaria już w miniony poniedziałek, odstępując od swojej neutralności, zatwierdziła duży pakiet sankcji, które Unia Europejska nałożyła na Rosjan (głównie polityków i oligarchów), zamrażając ich aktywa.

Wśród sankcji nałożonych przez Szwajcarów znalazło się m.in. zamrożenie aktywów rosyjskiego banku centralnego, zamknięcie przestrzeni powietrznej UE dla maszyn z Rosji, usunięcie szeregu rosyjskich banków z międzynarodowego systemu płatności SWIFT oraz sankcje nałożone na grupę rosyjskich oligarchów oraz czołowych rosyjskich polityków z Władimirem Putinem na czele.

CHF/PLN

4,4302 0,0007 0,02% akt.: 25.04.2024, 02:46
  • Kurs kupna 4,4282
  • Kurs sprzedaży 4,4322
  • Max 4,4301
  • Min 4,4302
  • Kurs średni 4,4302
  • Kurs odniesienia 4,4295
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Fed w centrum uwagi

Obawy geopolityczne będą nadal negatywnie wpływać na perspektywy dla amerykańskich akcji, nawet jeśli obawy o gwałtownie rosnącą inflację i wyższe ceny surowców, podsycane sankcjami wobec Rosji, ograniczają oczekiwania na to, jak agresywnie Fed podniesie stopy.?

"Rynek akcji został wzmocniony oczekiwaniami na mniej agresywny Fed i niższe rentowności w ujęciu zagregowanym. Groźba wyższych stóp procentowych nieco się zmniejszyła" - powiedział Reuterowi Brad Neuman, dyrektor ds. strategii rynkowej w Alger.?

W najbliższych dniach nie są zaplanowane wystąpienia członków Fed, ponieważ bank centralny wchodzi w tradycyjny okres blackoutu przed posiedzeniem 16 marca, podczas którego powinna zapaść decyzja o podwyżce stóp procentowych.

"Fed będzie mniej agresywny teraz, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę w najbliższym czasie, ale problem, przed którym stoi Fed, nie został rozwiązany. W rzeczywistości zostało to zaostrzone" - powiedział Neuman.

Gwałtowny wzrost cen surowców wzbudził obawy o jeszcze większą inflację, co może skłonić Fed do bardziej agresywnej podwyżki stóp proc.?

Prezes Fed Jerome Powell powiedział w zeszłym tygodniu, że poprze podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych na nadchodzącym posiedzeniu banku centralnego w przyszłym tygodniu, ale dodał, że będzie "gotów poruszać się bardziej agresywnie" później, jeśli inflacja nie spadnie tak szybko, jak oczekiwano.?

Podczas gdy wojna na Ukrainie złagodziła oczekiwania na agresywne podwyżki stóp procentowych Fed, wyższa niż oczekiwano CPI może podsycać oczekiwania na szybsze działania. Zaszkodziłoby to ryzykownym aktywom, które już teraz są wstrząsane niepewnością związaną z Ukrainą.?

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »