Reklama

Złoty może testować poziom 3,93 za euro

Posiedzenie RPP pozostanie dla rynku w środę kluczowym wydarzeniem, choć nie bez dużego znaczenia będzie kwestia Grecji . Złoty może testować poziom 3,93 za euro. Możliwy jest także spadek cen obligacji - ocenia rynek.

"Lokalnie najważniejszym wydarzeniem na rynku FX będzie dzisiejsza decyzja w sprawie stóp procentowych i komunikat po posiedzeniu RPP. Wpływ na kursy walut może mieć także oczekiwanie na wieczorną decyzję w sprawie stóp procentowych i komunikat Fed" - oceniają analitycy Banku BPH.

Reklama

Konferencja po posiedzeniu RPP odbędzie się o godz. 15.00.

Zdaniem analityków inwestorzy będą śledzić także wszelkie doniesienia dotyczące Grecji.

"Obawy o sytuację fiskalną krajów strefy euro i ewentualną konieczność redukcji greckiego długu powodują, że sentyment inwestorów do walut naszego regionu pozostaje negatywny. Jeżeli nastroje na świecie nie ulegną dziś większej poprawie, kurs EUR-PLN może testować ważny poziom oporu 3,93, którego pokonanie otworzyłoby drogę do dalszego osłabienia PLN" - oceniają analitycy Banku BPH.

"Pozytywnie na złotego mogłoby wpłynąć odreagowanie kursu EUR-USD, gdyby pojawiły się informacje o braku konieczności restrukturyzacji długu Grecji" - dodają.

MOŻLIWY DALSZY SPADEK CEN OBLIGACJI

Niewykluczone, że na rynku długu dojdzie w środę do kontynuacji spadku cen obligacji.

"Wczorajszy wzrost awersji inwestorów do podejmowania ryzyka oraz słaby złoty mogą przyczynić się w dniu dzisiejszym do dalszych wzrostów rentowności polskich obligacji. Pozytywnie na krótszy koniec krajowej krzywej może wpłynąć popołudniowy komunikat RPP jeżeli utrzymany zostanie w «gołębim» tonie" - oceniają analitycy Banku BPH.

Na otwarciu doszło do znaczącego wzrostu dochodowości polski papierów. Analitycy uważają, że jest to spowodowane głównie niekorzystną sytuacją Grecji.

Agencja ratingowa Standard & Poor's we wtorek obniżyła długo- i krótkoterminowy rating kredytowy dla Grecji z odpowiednio BBB+ do BB+ oraz z A-2 do B. Podobnie postąpiły w kwietniu agencje Fitch oraz Moody's, które obniżyły dla tego kraju swoje ratingi.

      środa   wtorek   wtorek
      9.10   16.25   9.20
EUR/PLN  3,9357  3,9161  3,8929
USD/PLN  2,9790  2,9328  2,9123
EUR/USD  1,3207  1,3326  1,3364
OK0712   4,64   4,48   4,44
PS0415   5,23   5,13   5,09
DS1019   5,55   5,59   5,56    

Minister finansów Jacek Rostowski nie sądzi, aby pogarszająca się sytuacja Grecji i innych krajów południowej Europy miała wpływ na Polskę."Myślę, że sytuacja Grecji nie będzie miała wpływu na Polskę, chociaż delikatnie mówiąc sytuacja jest delikatna" - powiedział PAP.

We wtorek agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła długo- i krótkoterminowy, rating kredytowy dla Grecji z odpowiednio BBB+ do BB+ oraz z A-2 do B. Agencje mogą też obniżyć ratingi Portugalii i Hiszpanii. W złej sytuacji fiskalnej są również Włochy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »