Złoty zyskuje, a dług traci po decyzji Fed

W piątek złoty się umocnił na fali zwiększonego popytu na ryzykowne aktywa, który wywołała decyzja Fed o uruchomieniu programu QE3. Dilerzy uważają, że dopóki takie nastroje się utrzymają, presja na osłabienie polskiej waluty będzie ograniczona. Z tego samego powodu w piątek traciły obligacje, jednak zdaniem dilerów nie jest to początek trendu, gdyż sytuacja fundamentalna Polski nie zmieniła się.

- W piątek złoty się umocnił po decyzji Fed. Uważam, że dopóki utrzyma się popyt na aktywa ryzykowne, presja na osłabienie polskiej waluty może być ograniczona - powiedział Marcin Turkiewicz, diler walutowy z BRE Banku.

- Przedział wahań dla złotego na najbliższe dni mieści się pomiędzy 4,0250 a 4,12 za euro - dodał.

Fed ogłosił w czwartek, że rozpocznie program skupu obligacji zabezpieczonych hipotekami MBS wartych 40 mld USD miesięcznie. Nowy program skupu obligacji nie będzie ograniczony czasowo, a jeśli nie przyniesie on zakładanej poprawy na amerykańskim rynku pracy, jego wartość może zostać zwiększona.

Reklama

Fed pozostawił także bez zmian główne stopy procentowe. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi 0 do 0,25 proc. Jednocześnie Fed oświadczył, że zamierza pozostawić bez zmian w USA "wyjątkowo niskie stopy procentowe do połowy 2015 roku". Wcześniejsza deklaracja Fedu mówiła o zamiarze pozostawienia bez zmian stóp proc. do późnego 2014 roku.

- Krytyczne dla złotego mogłyby być doniesienia o ewentualnym głębszych od oczekiwań cięciach stóp procentowych, np. o 50 pb już w październiku. Rynki będą uważnie śledzić wypowiedzi członków RPP pod tym kątem - powiedział Turkiewicz.

Na długu osłabienie

W piątek, w konsekwencji decyzji Fed o QE3, rynek długu się osłabił, dilerzy oceniają jednak, że nie oznacza to zmiany trendu, gdyż sytuacja fundamentalna Polski nie zmieniła się.

- Dzisiaj odnotowaliśmy dosyć duże osłabienie, o ok. 7 pb, wzdłuż całej krzywej. Rentowności wzrosły również na papierach z rynków bazowych. Umocniły się za to giełdy i EURUSD. Wszystko to jest konsekwencją czwartkowej decyzji Fed. Polskie obligacje sprzedawali głównie inwestorzy zagraniczni - powiedział PAP Michał Jochymek, diler SPW z BNP Paribas.

- Nasze fundamenty niewiele się zmieniły, więc nie przypuszczam, żeby ten dzisiejszy ruch oznaczał zmianę trendu. Uważam, że osłabienie zostanie raczej wykorzystane do zakupów polskich obligacji. Jeśli EURPLN będzie się dalej umacniał, nasze papiery nie będą tracić - dodał.

         piątek  piątek  czwartek
          16.15    9.00     16.25
EUR/PLN  4,0652  4,0565    4,1055
USD/PLN  3,0881  3,1085    3,1821
EUR/USD  1,3164  1,3045    1,2898
OK0714     4,15    4,11      4,08
PS0417     4,34    4,29      4,30
DS1021     4,90    4,84      4,83
PAP
Dowiedz się więcej na temat: złoty | waluty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »