GUS podał ważne dane z naszej gospodarki

Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych (w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) była w listopadzie br. o 8,7 proc. wyższa niż przed rokiem i o 0,7 proc. wyższa w porównaniu z październikiem br. Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w listopadzie, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 5,7 proc., natomiast w porównaniu z październikiem spadła o 2,2 proc.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie wyższym o 9,2 proc. niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,6 proc. w porównaniu z październikiem br.

W stosunku do listopada ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli - o 20,8 proc., metali - o 19,2 proc., wyrobów z metali - o 18,6 proc., pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 14,9 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 11,3 proc. oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych - o 10,8 proc.

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z listopadem ub. roku wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji wyrobów farmaceutycznych - o 15,1 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 11,2 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 7,6 proc. oraz maszyn i urządzeń - o 7,1 proc.

W okresie styczeń-listopad br. produkcja sprzedana przemysłu była o 7,8 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

Poniżej wyniki produkcji przemysłowej we listopadzie i październiku:

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

"Dynamika produkcji przemysłowej spadnie w II kw. 2012 r."

"Dane pokazują, że osłabienie złotego silnie wsparło ukierunkowane na eksport branże przemysłu oraz jednocześnie te, które do produkcji wykorzystują surowce krajowe. W kolejnych miesiącach oczekujemy spadki dynamiki produkcji przemysłowej. W naszej ocenie deprecjacja złotego w drugim półroczu 2011 jedynie częściowo zrekompensuje spadek popytu na eksportowane towary, wywołany spowolnieniem gospodarczym za granicą. Prognozujemy, że już w drugim kwartale 2012 roku dane o produkcji przemysłowej będą wyraźnie słabsze. Obniżający się poziom produkcji i zamówień oraz coraz mniejsze wykorzystanie mocy wytwórczych znajdzie negatywne odzwierciedlenie w popycie inwestycyjnym przedsiębiorstw, a także osłabi popyt na pracę.

Dane o produkcji przemysłowej mogą, po zaskakująco wysokich danych inflacyjnych, nieco ostudzić oczekiwania szybkiej obniżki stóp procentowych. W naszej ocenie pierwsza połowa 2012 roku będzie charakteryzowała się słabymi wynikami gospodarki w sferze realnej przy jednoczesnym stopniowym spadku wskaźnika inflacji. Uważamy, że może to skłonić RPP do obniżki stóp procentowych w maju lub czerwcu 2012 r."

Wojciech Matysiak, Pekao

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: deta | dane makroekonomiczne | danie | GUS | produkcja przemysłowa | Dana
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »