Na czym polega inwestowanie w spółki dywidendowe?

Niektóre spółki notowane na giełdzie papierów wartościowych pozwalają zarabiać nie tylko na spekulacjach cenami akcji – inwestor taniej kupuje akcje, a następnie drożej je sprzedaje. Drugim źródłem jego zarobku mogą być dywidendy, które wypłacają spółki nazywane dywidendowymi.

Niektóre spółki notowane na giełdzie papierów wartościowych pozwalają zarabiać nie tylko na spekulacjach cenami akcji - inwestor taniej kupuje akcje, a następnie drożej je sprzedaje. Drugim źródłem jego zarobku mogą być dywidendy, które wypłacają spółki nazywane dywidendowymi. Na czym polega inwestowanie w takie spółki?

Które spółki wypłacają dywidendę?

Dywidenda jest częścią podzielonego zysku netto, jaki wypłacany jest przez spółkę dywidendową po podzieleniu na wszystkich akcjonariuszy dochodów wypracowanych w ciągu ostatniego roku. Najczęściej dywidenda jest wypłacana w formie gotówkowej, a do jej uzyskania są uprawnieni wszyscy posiadacze akcji danej spółki.

Jedynie spółki dywidendowe wypłacają dywidendę, a te działają tylko w formie spółek akcyjnych i komandytowo-akcyjnych. Emitują akcje, a na każdą z nich przypada pewna część zysku, którą raz w roku może otrzymać akcjonariusz. Jest to dodatkowa zachętą dla inwestorów w inwestowaniu w akcje tego rodzaju spółek. Dlatego inwestor może zarabiać na spekulacji cenami akcji, ale i raz do roku otrzymać wypłatę dywidendy.

Jak wybierać spółki dywidendowe do inwestycji?

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są między innymi spółki dywidendowe. Ich akcje znajdują się w obrocie publicznym, także można sprawdzić, jakie są ich historyczne dane finansowe. To, co interesuje najbardziej inwestorów, jest związane z wysokością wypłacanych zysków co roku przez spółkę. Jeśli regularnie wypłacała ona wysoką dywidendę lub jej wysokość rosła, to na pewno będzie ona dobrą propozycję i wartą rozważenia alternatywą do budowania portfela inwestycyjnego.

Żeby jednak ocenić, które akcje spółek dywidendowych przyniosą większą stopę zwrotu z dokonanej inwestycji, należy porównać nie tylko wysokość dywidendy - z poprzedniego roku i szacowanej na rok bieżący, ale również skonfrontować ten parametr z ceną akcji każdej takiej spółki. Jeśli spółka A wypłaca dywidendę w wysokości 15 zł na jedną akcję, podobnie jak spółka B, to wcale nie jest powiedziane, że nie ma znaczenia, w które akcje spółki dywidendowej inwestor ulokuje posiadany kapitał. Wszystko zależy w takim przypadku od ceny akcji: jeśli spółka A ma akcje wyceniane na 100 zł za sztukę, a spółka B na 120 zł, to lepiej jest zainwestować w akcje spółki A. Przyniosą one wyższą stopę zwrotu z realizowanej inwestycji niż akcje spółki B. 

Jak dokonać zakupu wytypowanych akcji spółek dywidendowych?

 Kiedy już inwestor wie, w jakie akcje spółek dywidendowych będzie chciał zainwestować środki finansowe, to powinien on założyć rachunek inwestycyjny w wybranym domu maklerskim. Makler na zlecenie klienta dokona zakupu wybranych akcji spółek dywidendowych. Dom maklerski może przy tej okazji pobrać prowizję za zawieranie transakcji czy za samo prowadzenie rachunku.

Co ciekawe, inwestorzy mogą kupować akcje spółek dywidendowych także za pośrednictwem kontraktów na różnice kursowe - CFD. To instrumenty, których wartość opiera się o notowania spółek, na których transakcje można zawierać z dźwignią finansową. Dźwignia finansowa, inaczej lewar, pozwala na maksymalizowanie zysków, ale zwiększa też ryzyko związane z utratą części czy nawet całości posiadanego przez inwestora kapitału. Jednak warto rozważyć kontrakty CFD przy inwestowaniu w spółki dywidendowor, ponieważ stwarzają one możliwość dokonania inwestycji w zagraniczne spółki tego typu.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »