Najważniejsze obowiązki właścicieli kas fiskalnych od 2022 roku
Polski Ład to program gruntownych reform, z których zdecydowanie najwięcej mówi się o zmianach podatkowych. Łatwo jest zapomnieć, że w Polskim Ładzie zmianie ulegną nie tylko podatki, ale także inne rzeczy, często kluczowe dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest zmiana prawa dotyczącego użytku kas fiskalnych. Polski Ład a kasy fiskalne – co ulegnie modyfikacji? Odpowiedzią na to pytanie zajmiemy się w tym artykule.
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czym w ogóle jest Polski Ład i dlaczego jest on tak istotny w kontekście prowadzenia biznesu. Polski Ład to zespół reform, które w założeniu mają pomóc w optymalizacji przepisów podatkowych i pobudzić gospodarkę kraju do dalszego rozwoju. W dzienniku ustaw Polski Ład figuruje jako Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw i został podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę 16 listopada 2021 roku.
Większość postanowień Polskiego Ładu ma wchodzić w życie w dwóch krokach. Pierwszy z nich mamy już za sobą, gdyż miał on miejsce z samym początkiem roku. To właśnie od tego momentu każdy przedsiębiorca posiadający kasę fiskalną będzie musiał przyjmować bezgotówkowe sposoby płatności, takie jak płatność kartą czy kodem BLIK. Terminem, z którym wejdą w życie inne przepisy Polskiego Ładu, jest 1 lipca 2022, od kiedy każda kasa fiskalna online będzie musiała być połączona z terminalem płatniczym.
Jak widać, lista zmian odnośnie do kas fiskalnych w Polskim Ładzie nie jest może wybitnie długa, ale z całą pewnością w znaczący sposób wpłynie na właścicieli każdego przedsiębiorstwa. Jak dokładnie wygląda sytuacja na linii Polski Ład a kasy fiskalne?
Od 1 stycznia 2022 roku każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek umożliwienia klientom płatności bezgotówkowych. Dotyczy to oczywiście płatności kartami debetowymi czy kredytowymi, ale nie tylko. Obowiązkowe stało się także przyjmowanie płatności poprzez instrumenty płatnicze, które ustawodawca definiuje jako:
zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego.
Za tą dosyć skomplikowaną definicją kryją się chociażby płatności mobilne czy płatności obsługiwane przez strony trzecie. Przykładem tego typu zapłaty może być chociażby kod BLIK.
Co ciekawe, przepis ten nie obowiązuje jedynie w lokalu przedsiębiorcy czy siedziby firmy. W praktyce oznacza to, że do udostępnienia płatności bezgotówkowych będą zmuszeni choćby taksówkarze czy dostawcy jedzenia.
Tak jak wspominaliśmy, wdrażanie Polskiego Ładu odbywać się będzie w dwóch krokach. Jeden z nich został już wykonany, natomiast w lipcu czeka nas kolejny. Co się wówczas zmieni i jakie obowiązki będą miały przedsiębiorstwa, które używają kasy fiskalnej w swojej działalności?
Od 1 lipca 2022 roku kasa fiskalna online będzie musiała być skonfigurowana z systemem POS. Jest jednak przewidziany pewien wyjątek od tej reguły, mianowicie sytuacja, kiedy przedsiębiorca nie wykorzystuje kasy fiskalnej do prowadzenia ewidencji. Ten obowiązek zostanie również zdjęty z użytkowników drukarek fiskalnych. W innych sytuacjach kasa fiskalna będzie musiała zostać połączona z terminalem. Za niedostosowanie się do tej nowelizacji ustawodawca przewidział karę pieniężną w wysokości pięciu tysięcy złotych.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, to z całą pewnością wiesz o tym, że przystosowanie do obecnych norm i przepisów to podstawa bezproblemowego i pewnego prowadzenia firmy. Zdecydowanie warto przygotować przedsiębiorstwo na zmiany, jakie przyniesie Polski Ład. Jak to zrobić?
Podstawą są tutaj dobrej jakości terminale płatnicze, kasy fiskalne i operatorzy płatności. Dzięki nim firma będzie miała możliwość obsługiwania klientów zgodnie ze standardami Polskiego Ładu, jednocześnie nie narażając przedsiębiorcy na samodzielne pilnowanie wszystkich aspektów prawnych i podatkowych.