Rynek pracy w Norwegii dla Polaków — czy nadal warto wyjeżdżać?
Jak wygląda rynek pracy w Norwegii w 2023 roku? Czy to nadal dobry kierunek emigracji zarobkowej? Przekonajmy się.
Norwegia to obok Niemiec i Wielkiej Brytanii najpopularniejszy kierunek emigracji wśród Polaków. Ty również zastanawiasz się nad wyjazdem z Polski i znalezieniem pracy w Norwegii? Sprawdź, jak kształtuje się rynek pracy w Norwegii i czy tak jak jeszcze parę lat temu, praca nadal czeka na Polaków.
Podobnie jak inne europejski gospodarki, tak też norweska gospodarka wyhamowuje. Mimo tego w 2022 roku nadal notowany był wzrost gospodarczy. Według ekonomistów popyt na norweskie usługi i towary ma znacząco zmniejszyć się w I i II kwartale 2023 roku.
Wskaźnik bezrobocia nadal jest na bardzo niskim poziomie. Częściej to właśnie Norwedzy mają problem z tym, aby w ogóle znaleźć pracowników. Wszystko przez to, że w samej Norwegii brakuje rąk do pracy. Firmy rozwijają się na tyle dynamicznie, a liczba stanowisk jest tak duża, że często nawet imigranci zarobkowi nie są w stanie załatać tych dziur. Największe zapotrzebowanie na pracowników jest w takich branżach jak budowlanka, przemysł, transport, obróbka ryb i sprzątanie. Do tego bardzo pożądani są również pracownicy z sektora turystyki, szczególnie kierowcy, operatorzy podróży i pracownicy biur podróży. Branża gastronomiczna również ma problem ze znalezieniem takiej liczby pracowników, która pozwoliłaby im zaspokoić oczekiwania rynku pracy. Brakuje kelnerów i innych pracowników restauracji i barów. Dobrze płatna pracę można znaleźć także w dziale technologii oraz IT. Wymaga to jednak dobrej znajomości języka angielskiego lub norweskiego.
Zastanawiasz się nad pracą w Norwegii? Polacy są ważną częścią pracowników na norweskim rynku pracy. Obecnie razem z Litwinami, Rosjanami i Azjatami należą do najliczniejszej grupy imigrantów zarobkowych. Polacy to ok. 15% wszystkich obcokrajowców. Można spotkać się z różnymi opiniami na temat Polaków zatrudnionych w Norwegii - z jednej strony jesteśmy bardzo pracowici, ale też chętnie korzystamy z różnych zasiłków czy zwolnień chorobowych. Jednak ta druga sytuacja dotyczy znacznie mniejszego odsetka osób i potwierdzają to statystyki, które wskazują na to, że aż 75% Polaków w Norwegii w wieku produkcyjnym podejmuje pracę zawodową.
Średnie wynagrodzenie w Norwegii w 2022 roku wynosiło 36 430 NOK netto, co daje 15 506 zł netto. Jeśli chodzi o imigrantów, to średnio zarabiają oni netto 32 950 NOK, co daje 14 025 zł netto. Czy to oznacza, że każdy pracownik tyle zarabia? Oczywiście, że nie. Aż 60% pracowników zarabia poniżej średniej krajowej. Wskazane dane są zawyżone przez osoby, które zarabiają znacznie więcej.
Praca w Norwegii dla Polaków czeka szczególnie w takich branżach jak - budowlanka, sprzątanie, energetyka czy obróbka ryb.
Jeszcze niedawno mówiono, że w Norwegii za tę samą pracę, co w Polsce można zarobić ponad 5 razy więcej. Jak wygląda to dziś? Obecnie przebitka w zarobkach nieco się zmniejszyła, ale i tak jest dość spora. Dziś wynagrodzenie będzie ok. 2-3 razy wyższe niż w Polsce. Jak widzisz, nadal praca w Norwegii dla Polaków się opłaca.
Wiele osób jest szczególnie zainteresowana tym, ile wynosi średnie wynagrodzenie na poszczególnych stanowiskach i w najpopularniejszych branżach. Oto kilka przykładowych pensji, na jakie mogą liczyć pracownicy w Norwegii (wartości orientacyjne):
Warto na bieżąco śledzić informacje dotyczące życia i pracy w Norwegii, oraz związanych z pracą zarobków. Od 15 czerwca 2023 r. obowiązują nowe stawki płacy minimalnej. Stawki dotyczą wszystkich pracowników, którzy pracują m.in w branżach: sprzątanie, przemysł okrętowy i stoczniowy, budownictwo, transport, rolnictwo, rybołówstwo.
Praca w Norwegii dla Polaków to często bardzo dobry wybór, gdyż pozwala na podniesienie swoich zarobków nawet kilkukrotnie. Jednak będzie to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli planujesz zarabiać w Norwegii, ale mimo wszystko żyć w Polsce lub często tam wracać. Wtedy wymiana walutowa stanie się dość korzystna. Nieco inaczej wygląda to w sytuacji, gdy zamierzasz na stałe przenieść się z rodziną do Norwegii i tam żyć oraz pracować. Musisz liczyć się z tym, że koszty utrzymania w Norwegii są dość wysokie. Ceny jedzenia w Norwegii należy dziś do jednych z najwyższych w całej Europie. Warto zatem szczególnie na samym początku żyć oszczędnie, a najlepiej już przyjechać z pewnymi oszczędnościami.
Problem z wieloma pracodawcami w Norwegii polega na tym, że są dość wybredni. W wielu miejscach na zatrudnienie mogą liczyć osoby, które znają język angielski lub norweski. Do tego mają odpowiednie doświadczenie, a często też kwalifikacje. Osoby zupełnie bez doświadczenia i znajomości języka mają znacznie większe trudności ze znalezieniem pracy w Norwegii lub muszą liczyć na pracę na mniej dochodowych stanowiskach. Często doświadczenie wymagane jest nawet w branży rybnej czy związanej ze sprzątaniem.
Gdy już zostaniesz zatrudniony lub zatrudniona w Norwegii, to wielu Polaków potwierdza, że praca tam jest stabilna i gwarantuje możliwość spokojnego życia, a nawet odkładania oszczędności. Pomimo wolniejszego wzrostu gospodarczego, słabej pozycji korony norweskiej oraz inflacji, Polacy nadal chętnie podejmują pracę w Norwegii.
Artykuł sponsorowany