W którym kraju europejskim zasiłki na dzieci są najwyższe? Poznaj 4 państwa z najwyższymi dodatkami rodzinnymi!
Troska o dobrostan dzieci to priorytet każdego społeczeństwa, co znajduje odzwierciedlenie w różnorodnych systemach wsparcia rodzinnego oferowanych przez kraje europejskie. W niniejszym artykule przyjrzymy się czterem państwom, w których praca może okazać się niezwykle atrakcyjną opcją ze względu na wysokie świadczenia na dzieci, co w konsekwencji stwarza doskonałe warunki do życia rodzinnego.
Niemcy od lat wyznaczają wysokie standardy wsparcia rodzinnego, co potwierdzają liczne dostępne świadczenia, z których najważniejszym jest Kindergeld, czyli dodatek na dziecko. W 2023 roku doszło do ważnych zmian w wysokości tego świadczenia. Zgodnie z projektem ustawy antyinflacyjnej, początkowo planowano zwiększyć stawkę dla pierwszych trzech dzieci do 237 euro, natomiast dla czwartego i kolejnych dzieci do 250 euro miesięcznie. Ostatecznie jednak, w celu uproszczenia systemu, rząd zdecydował się wprowadzić jedną kwotę w wysokości 250 euro miesięcznie na każde dziecko.
Praca w Niemczech jest dla wielu rodzin niezwykle atrakcyjną perspektywą, ponieważ zasiłki na dzieci są powszechnie dostępne i niezależne od wysokości dochodów rodziny — przysługują one każdemu rodzicowi zameldowanemu w Niemczech od co najmniej sześciu miesięcy. Co więcej, dodatek ten jest wypłacany aż do 27 roku życia dziecka, o ile to zdecyduje się kontynuować naukę. Dodatkowo kraj ten oferuje szeroki zakres dodatkowych świadczeń dla rodziców, obejmujących m.in. pomoc w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji czy innych specjalnych potrzeb dzieci.
Holandia stanowi przykład doskonale zorganizowanego systemu wsparcia rodzin, który kładzie nacisk na kwartalne świadczenia. Kinderbijslag, czyli kwartalne świadczenia rodzinne, od 2023 roku kształtują się w sposób, który doskonale odpowiada na potrzeby różnych grup wiekowych dzieci. Dla najmłodszych dzieci w wieku od 0 do 5 lat kwota tych świadczeń wynosi 269,76 euro, dla grupy wiekowej 6-11 lat to już 327,56 euro, natomiast dla młodzieży od 11 do 18 roku życia Holandia przewiduje wsparcie w wysokości 385,37 euro kwartalnie. Takie zróżnicowanie uwzględnia rosnące potrzeby i koszty związane z różnymi etapami dzieciństwa.
Zasiłki na dziecko w Holandii przysługują wszystkim zarejestrowanym w krajowym systemie ubezpieczeń społecznych, co sprawia, że państwo skupia się na równomiernym i wszechstronnym wspieraniu wszystkich rodzin niezależnie od ich sytuacji zawodowej czy statusu społecznego. Należy również zwrócić uwagę na kolejny dodatek Kindgebonden budget, który stanowi elastyczne uzupełnienie dochodów rodzinnych. Wysokość tego dodatkowego świadczenia nie jest stała i zależy bezpośrednio od dochodów osoby ubiegającej się o wsparcie.
Także Austria spośród innych państw europejskich wyróżnia się indywidualnym podejściem do finansowego wsparcia rodzin. Familienbeihilfe, czyli świadczenie rodzinne, jest w tym kraju zróżnicowane w zależności od przedziału wiekowego dziecka, co odzwierciedla realne koszty związane z różnymi etapami jego rozwoju. W 2023 roku Familienbeihilfe dla niemowląt i dzieci do 3 roku życia wynosiło 120,61 euro, dla grupy wiekowej od 3 do 10 lat - 128,97 euro, dla dzieci w wieku od 10 do 19 lat - 149,70 euro, natomiast dla młodzieży od 19 do 24 roku życia - 174,68 euro.
System dodatków na dzieci w Austrii jest dostępny dla wszystkich rodzin mających status rezydenta niezależnie od ich dochodu. Warto jednak zauważyć, że świadczenie to zależy od wieku dziecka, a w przypadku zakończenia nauki lub podjęcia pracy zarobkowej przekraczającej 10 000 euro rocznie, może ulec zmniejszeniu lub zakończeniu. Austria poprzez takie indywidualne podejście do świadczeń socjalnych stawia na elastyczność i dostosowanie wsparcia do konkretnych potrzeb każdej rodziny.
W Wielkiej Brytanii system wsparcia rodzinnego koncentruje się głównie wokół Child Benefit, czyli najważniejszego świadczenia socjalnego przyznawanego osobom sprawującym opiekę nad dziećmi. Child Benefit jest wypłacany do 16 roku życia dziecka, a nawet do 20 roku, jeśli kontynuuje ono naukę, jednak warunek ten nie dotyczy studiów wyższych. W 2023 roku wysokość Child Benefit wzrosła do 24 funtów tygodniowo na pierwsze dziecko i 15,90 funtów na każde kolejne dziecko.
Child Benefit może pobierać tylko jedna osoba odpowiedzialna za wychowanie dziecka — zazwyczaj jest to jedno z rodziców biologicznych lub prawny opiekun. Przysługuje ono osobom pracującym, a w pewnych przypadkach także osobom bezrobotnym. Warunkiem koniecznym jest zamieszkanie na terenie Wielkiej Brytanii przez minimum 3 miesiące przed złożeniem wniosku o zasiłek. Choć kwota świadczenia nie jest uzależniona od dochodów rodziców, może zostać ograniczona, jeśli roczny dochód rodzica przekracza 50 000 funtów. Dodatkowo Child Benefit można pobierać również na dziecko przebywające poza Wielką Brytanią pod warunkiem, że rodzic lub opiekun wydaje równowartość kwoty zasiłku na utrzymanie dziecka.
Podsumowując nasze porównanie zasiłków na dzieci w europejskich krajach, na tle innych państw Niemcy wyróżniają się jako europejski gigant wsparcia rodzinnego, oferując nie tylko wysokie świadczenia na dzieci, takie jak Kindergeld, ale także szeroki zakres dodatkowych świadczeń. Holandia i Austria prezentują indywidualne podejście, dostosowując świadczenia do konkretnych potrzeb rodzin z uwzględnieniem wieku dziecka. Także w Wielkiej Brytanii można liczyć na spore wsparcie finansowe dla prawnych opiekunów każdego z dzieci. Dla rodzin planujących przeniesienie się i pracę za granicę, zasiłki na dzieci stanowią ważny aspekt tej decyzji, dlatego też różnice w systemach świadczeń w poszczególnych krajach mogą pomóc w jej podjęciu.
Artykuł sponsorowany