Więcej niż kreatywność i znajomość trendów – jak wygląda praca projektanta mody?
Stanowisko projektanta mody to marzenie wielu osób zafascynowanych światem fashion. Ta praca niewątpliwie wymaga kreatywności, jednak to niejedyna umiejętność, na którą zwracają uwagę rekruterzy. Sprawdź, jakie jeszcze zdolności przydadzą się na tym stanowisku oraz jak w rzeczywistości wyglądają zadania osoby tworzącej koncepcje kolekcji.
Praca projektanta mody to nie tylko tworzenie szkiców. Obejmuje ona również analizowanie trendów, wybór materiałów, kolorów, współpracę z krawcami oraz nadzorowanie procesu produkcji pierwowzorów ubrań. Twórca kolekcji często uczestniczy w przymiarkach, poprawkach oraz końcowej ocenie gotowego produktu. Istotnym elementem jego pracy jest także ścisła współpraca z działem sprzedaży i marketingu, by móc reagować na oczekiwania klientów oraz potrzeb rynku. Ważna jest też dobra znajomość danej marki, by nowe koncepcje były spójne z jej stylistyką.
Umiejętnością zwykle jako pierwszą kojarzącą się z pracą projektanta mody jest kreatywność. To zdolność tworzenia nowatorskich, estetycznych rozwiązań, które wpisują się w trendy lub je wyznaczają. W tej pracy niezbędne są jednak także umiejętności techniczne, przede wszystkim takie jak rysowanie, zarówno odręczne, jak i za pomocą programów graficznych. Potrzebna jest też znajomość choć podstawowych zasad kroju i szycia oraz materiałoznawstwa. Daje ona bowiem projektantowi mody świadomość tego, jakie tkaniny będą odpowiednie do danego projektu i jak się zachowają w odniesieniu do nowego fasonu. Przykładowo, firma odzieżowa LPP, do której należą takie marki jak Reserved, Sinsay, Mohito, Cropp i House, podczas rekrutacji na stanowisko projektanta odzieży bierze również pod uwagę m.in. doświadczenie i wykształcenie wyższe o profilu artystycznym, a także znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym.
Aby podjąć pracę jako projektant mody, kluczowa jest edukacja, praktyka i doświadczenia w branży. Wybór odpowiednich studiów lub kursów to początek. Ważne jest m.in. zdobywanie wiedzy związanej z technologią tkanin, programami graficznymi oraz szyciem. Kolejne kroki w zawodowym świecie fashion pomagają stawiać praktyki i staże w większych firmach odzieżowych, domach mody i pracowniach. Często otwierają one drzwi do zaproszenia na rekrutację i późniejszego zatrudnienia. Jeśli już dobrze orientujesz się w świecie mody, masz bazowe kompetencje (np. umiejętność rysowania w programach graficznych), świetnie znasz trendy i posiadasz wyczucie estetyki, warto na początek poszukiwać też stanowisk asystenckich. To szansa na współpracę z doświadczonym projektantem, a czasem nawet realizację swoich własnych pomysłów pod jego okiem. W zdobyciu takiego stanowiska pomoże ciekawe portfolio, odzwierciedlające Twój styl i umiejętności, a także wszechstronność.
Praca projektanta mody to marzenie wielu miłośników świata fashion. W otwarciu drzwi do niego pomocne jest szlifowanie branżowych kompetencji, ciekawe portfolio i determinacja. To zawód wymagający pasji, ciągłego doskonalenia i uważności na trendy, a zarazem pozwalający na twórczą ekspresję - wszystko to czyni go tak fascynującym.