14. emerytura. Czy osoby, które pobierają emerytury mniejsze niż minimalne, też dostaną wypłatę?

Już we wrześniu 2023 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi, emeryci i renciści, którzy spełnią określone warunki, otrzymają 14. emeryturę. W tym roku mogą oni liczyć na znacznie wyższą czternastkę, niż było to dotychczas. Komu zostanie wypłacona 14. emerytura, a kto jej nie dostanie?

Ile wynosi czternastka we wrześniu 2023 roku?

14. emerytura i zasady jej wypłacania regulowane są w dwóch rozporządzeniach. Chodzi o rozporządzenie w sprawie określenia kwoty wyższej niż kwota najniższej emerytury stosowanej do ustalenia wysokości kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2023 roku oraz rozporządzeniu w sprawie określenia miesiąca wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów w 2023 roku.

Z najnowszego rozporządzenia wynika, że osoby pobierające najniższą emeryturę, otrzymają jednorazowe świadczenie w wysokości 2200 zł na rękę (2650 zł brutto), co daje o około 838 zł netto więcej, niż wynika to z ustawy. "Taką kwotę ma otrzymać ok. 441 tys. osób z najniższą emeryturą. Łącznie natomiast czternastki mają trafić aż do 9 mln emerytów i rencistów" - napisano w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

Reklama

Co więcej, od 2023 roku wypłata czternastek ma odbywać się co roku.

Kto dostanie 14. emeryturę?

Zgodnie z rozporządzeniami 14. emeryturę otrzymają emeryci oraz renciści, których świadczenie emerytalne lub renta nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku emerytów, których emerytura lub renta przekracza ten próg stosowana będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę, co oznacza, że 14. emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana.

W celu wypłacenia czternastki nie trzeba składać żadnego wniosku. Emerytura przyznawana jest z urzędu osobom, które spełnią określone warunki. 14. emerytura ma zostać wypłacona w pierwszej połowie września, wraz z podstawowym świadczeniem.

Wypłata 14. emerytury a emerytura niższa niż minimalna

Zgodnie z rozporządzeniem, czternastka w wysokości 2200 zł na rękę przysługuje seniorom, których świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób, które dostają emeryturę niższą niż minimalna, których jest aż około 370 tys. ( zgodnie z danymi ZUS), obowiązywać będą jeszcze wyższe kwoty.

Jak wynika z tabeli opublikowanej przez "Fakt", osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę w wysokości:

  •       500 zł brutto (376 zł na rękę) - otrzymają najwięcej, bo 2333,50 zł na rękę,
  •       700 zł brutto (637 zł na rękę) - otrzymają 2309,50 zł na rękę,
  •       1000 zł brutto (910 zł na rękę) - otrzymają 2273,50 zł na rękę,
  •       1200 zł brutto (1092 zł na rękę) - otrzymają 2249,50 zł na rękę,
  •       1400 zł brutto (1274 zł na rękę) - otrzymają 2226,50 zł na rękę.

W związku z podaniem wyższych kwot jednorazowego świadczenia "koszt 14. emerytury wzrośnie o dodatkowe 9 mld z zakładanych 11,6 mld złotych do ponad 20 mld złotych" - jak wyliczył dla serwisu prawo.pl dr Tomasz Lasocki, adiunkt na Wydziale Prawa i Administracji UW.

Kto nie dostanie czternastej emerytury?

14. emerytury nie dostaną natomiast osoby, które pobierają emeryturę lub rentę w wysokości przekraczającej 5500 zł brutto. Seniorzy, których świadczenia wynoszą 5500 zł brutto, mogą liczyć na najniższą kwotę czternastki, która wynosi 50 zł brutto, czyli 39,50 zł na rękę.

14. emerytura a podatek dochodowy

Rozporządzenie nie przewiduje zwolnienia czternastej emerytury z podatku PIT. Oznacza to, że jednorazowe świadczenie zostanie pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych w wysokości 12 proc. oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 9 proc.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 14. emerytura | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »