ZUS wydał komunikat w sprawie 14. emerytury. Ci emeryci stracą prawo do świadczenia

Wypłaty 14. emerytury już za pasem. Niebawem pierwsi emeryci mają zobaczyć na swoim koncie przelew z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłacony z tytułu dodatkowego świadczenia, które 19 lipca stało się świadczeniem stałym. Zanim to jednak nastąpi, ZUS wydał pilny komunikat dotyczący składania wniosków o wypłatę czternastek oraz tego, że części emerytów grozi utrata prawa do świadczenia. Tę informację poznać powinien każdy, do kogo popłynie 14. emerytura.

  • ZUS przekazał ważny komunikat w sprawie wypłat 14. emerytury - chodzi o wnioski.
  • 14. emerytura zostanie wypłacona w tym samym trybie, jak wcześniej w tym roku 13. emerytura i 14. emerytura rok temu.
  • Mimo objęcia prawem do czternastki wszystkich emerytów, jest jednak grupa osób, która świadczenia z ZUS nie otrzyma. I nie chodzi tu o zasadę "złotówka za złotówkę".

ZUS wydał pilny komunikat adresowany do beneficjentów 14. emerytury, w którym poruszył temat wypłat świadczenia. Chodzi o składanie wniosków, a wiadomość ta całkowicie powinna rozwiać wszelkie wątpliwości emerytów w tej kwestii. W komunikacie pojawiło się także ostrzeżenie, zgodnie z którym część seniorów utracić może prawo do świadczenia.

Reklama

14. emerytura. Czy trzeba składać wniosek?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował najważniejszą kwestię dotyczącą wypłat tego świadczenia dla emerytów. Jak przekazano w komunikacie, emeryci nie muszą składać żadnych wniosków w celu otrzymania 14. emerytury. ZUS wypłaci pieniądze z urzędu. Z automatu wypłacone zostały wcześniej w tym roku również 13. emerytury oraz 14. emerytury w ubiegłym roku.

Seniorzy nie muszą składać do nas żadnych wniosków - podkreśliła Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku. - Dodatkowe pieniądze zostaną wypłacone wraz z emeryturą i rentą tą samą drogą, co świadczenie główne (przelewem lub przekazem gotówkowym) - dodała.

14. emerytura. Czy dla wszystkich?

14. emeryturę z ZUS otrzymać ma prawo każdy emeryt. To jednak teoria, ponieważ w praktyce w ramach wypłat 14. emerytur obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Jeśli emerytura zasadnicza przekracza próg kwotowy 2900 zł do maksymalnie 4438,44 zł, wypłata 14. emerytury zostanie pomniejszona proporcjonalnie. Minimalna kwota wypłaty 14. emerytury to 50 zł brutto, czyli 39 zł do ręki. - Jeżeli z wyliczeń będzie wychodziła kwota niższa niż 50 zł, wtedy 14. nie zostanie wypłacona w ogóle - oświadczyła Kowalska-Matis.

W cytowanym komunikacie ZUS wskazuje, że w w całej Polsce w 2022 roku 14. emeryturę dostało 7 788 866 osób (emeryci i renciści). ZUS wypłacił im 8 943 286 660,15 zł.

14. emerytura a podatek. ZUS przyzna 1588,44 zł, a wypłaci 1445 zł do ręki

14. emerytura wypłacona przez ZUS nie będzie podlegała potrąceniom czy zajęciom komorniczym. Świadczenie nie będzie wliczało się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500 plus dla osób niesamodzielnych. Jednak przyznana oficjalnie 14. emerytura wyniesie 1588,44 zł, a emeryci dostaną 1445 zł netto. Wynika to z faktu, że kwota 14. emerytury zostanie pomniejszona o składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy.

14. emerytura nie dla wszystkich? ZUS wskazał, kto nie dostanie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie wskazał także, że istnieje grupa osób, które na wypłatę czternastki nie mogą liczyć. Świadczenia nie dostaną ci, których wypłata świadczenia emerytalnego będzie zawieszona w okresie sprawdzania prawa do przelewu 14. emerytury. 

W takiej sytuacji znajdą się na przykład ci emeryci, którzy przekroczyli limity dorabiania do emerytury (130 proc. średniego wynagrodzenia), a ich świadczenie zostało z tego powodu wstrzymane. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | 14. emerytura | wniosek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »