Dostali przelew po 5 tys. zł. Tym seniorom ZUS może dać dodatek do emerytury

ZUS może wypłacać emerytom aż 5540,25 zł dodatku do emerytury w przelewie co miesiąc. Świadczenie to wypłaca jednak nie tylko Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), ale także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a wysokość wypłat ustalana jest w momencie pierwszej wypłaty. Co ciekawe, ten dodatek do emerytury zasadniczej nie musi koniecznie być wypłacany obok emerytury. Dodatek można bowiem dostać nawet bez przepracowanego w życiu ani jednego dnia.

  • Dodatek do emerytury w wysokości 5540,25 zł waloryzowany jest co roku, jednak raz przyznany nie zmienia swojej wysokości.
  • Jest tylko jedno kryterium otrzymania pieniędzy. Żeby ZUS wysłał dodatek do emerytury, konieczne jest osiągnięcie wieku 100 lat.
  • Wypłata świadczenia prowadzona jest z automatu po spełnieniu warunku. Dodatek do emerytury wypłacany jest nawet bez prawa do emerytury, jednak wówczas trzeba złożyć wniosek.

Dodatek do emerytury w wysokości 5540,25 zł podlega corocznej waloryzacji, która ma miejsce 1 marca 2023 roku. Obecnie emerytura honorowa, bo o tym świadczeniu mowa, wynosi ponad 5,5 tys. zł, ale jeszcze przed tegoroczną waloryzacją ten dodatek do emerytury wynosił 4944,79 zł.

Reklama

Co to jest emerytura honorowa?

Emerytura honorowa to świadczenie dodatkowe wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie wyłącznie kryterium wiekowego. Aby otrzymać ten dodatek do emerytury zasadniczej, konieczne jest osiągnięcie 100 lat. Świadczenie wypłacane jest bez względu na wysokość dotychczas otrzymywanego świadczenia oraz innych już przyznanych dodatków do emerytury. Kwota świadczenia podlega corocznej waloryzacji przeprowadzanej przez ZUS w terminie ogólnej waloryzacji wszystkich przyznawanych emerytur.

Dodatek do emerytury dla tysięcy Polaków. Ile osób otrzymuje pieniądze z ZUS?

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że dodatek do emerytury otrzymuje około 2850 Polaków, którzy osiągnęli swoje 100. urodziny. Każdy, kto dożył tego wieku, może liczyć na dodatek wypłacany obok zasadniczego świadczenia emerytalnego.

Większość beneficjentów świadczenia stanowią kobiety, co nie powinno dziwić, bo panie statystycznie żyją dłużej od mężczyzn. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dodatek do emerytury otrzymuje 2420 kobiet i 430 mężczyzn.

5540,25 zł dodatku do emerytury do 29 lutego 2024 roku. Potem waloryzacja

Każdy senior, który po 1 marca 2023 roku przekroczył próg 100 lat, otrzyma 5540,25 zł dodatku wypłacanego obok pieniędzy, które ZUS już im wysyłał. Kwota będzie obowiązywać do 1 marca 2024 roku, gdy kwota emerytury honorowej znów zostanie zwaloryzowana.

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Dodatek do emerytury wypłacą z automatu. Jednak oni muszą złożyć wniosek w ZUS

Nie potrzeba składać wniosków, by dostać emeryturę honorową. Wypłata dodatku jest automatyczna, wystarczy przekroczyć próg 100 lat. Emeryturę honorową wysyła nie tylko ZUS, ale również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli KRUS.

Jest jednak wyjątek - 100-latkowie, którzy z ZUS ani KRUS nie pobierają żadnego świadczenia, nie figurują w systemach tych instytucji, nie przepracowali ani dnia i nie mają z tego tytułu prawa do emerytury lub renty, muszą złożyć wniosek o wypłatę dodatku. Oni wyjątkowo emerytury honorowej bez zgłoszenia się po nią, nie dostaną. Dopóki dane takiego seniora nie znajdują się w ZUS czy KRUS, to nawet po przekroczeniu wieku 100 lat, wspomniane instytucje nie wypłacą mu emerytury honorowej.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | emerytura | emerytura honorowa | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »