Metodę tę nazwano "kwota 100", co oznacza, że przejście na emeryturę w wieku 62 lat jest możliwe pod warunkiem przepracowania 38 lat. Suma tych lat - wieku i stażu pracy - musi wynosić 100.
Jak obliczono, w ciągu dwóch następnych lat z nowych przepisów będzie mogło skorzystać kolejnych 680 tysięcy osób.
Pierwsze osoby mają przejść na emeryturę według tych zasad w kwietniu bieżącego roku, tj. pięć lat wcześniej, niż wynosi wiek emerytalny - 67 lat.
Utrzymano zarazem przepis mówiący o tym, że na emeryturę można przejść niezależnie od wieku, jeśli przepracowało się i opłacało składki przez co najmniej 42 lata i 10 miesięcy w przypadku mężczyzn oraz przez co najmniej 41 lat i 10 miesięcy w przypadku kobiet.
Zmiany w systemie emerytalnym to jeden z najważniejszych elementów programu rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd. (PAP)
- - - - -
Seria protestów w Belgii przeciwko podwyższeniu wieku emerytalnego
Tysiące pracowników zrzeszonych w trzech głównych związkach zawodowych wyszło na ulice sześciu belgijskich miast, by zaprotestować przeciwko rządowej reformie emerytalnej. Największy protest odbył się w Brukseli.
Manifestanci nie zgadzają się na podwyższenie wieku emerytalnego. Według rządowej reformy, Belgowie od 2025 roku będą pracować do ukończenia 66 lat, a pięć lat później już do 67. Pracownicy wciąż nie wiedzą, które zawody zostają uznane za tzw. "szkodliwe" i kto będzie mógł ubiegać się o świadczenia emerytalne wcześniej.








