300 plus dodatku dla samotnych emerytów. Plan zakłada tyko jeden warunek

300 plus dla samotnych seniorów to jeden z pomysłów, który pojawił się w ostatnim czasie w parlamencie. Do Senatu w tej sprawie wpłynęła anonimowa petycja, w której autor zaznacza, że samotnie gospodarujący emeryci mają szczególnie ciężko. Proponuje więc 300 plus dla takich osób co miesiąc lub jednokrotną wypłatę dodatku w kwocie innej niż 300 zł co rok. Sam autor wskazuje jednak, że wypłata świadczenia miałaby być warunkowana odpowiednim stażem małżeńskim.

300 plus dla wdów i wdowców wypłacane do emerytury to pomysł, który pojawił się na początku 2023 roku. Wszystko za sprawą petycji, która wpłynęła do senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, a w którym to piśmie osoba nieznana, gdyż niepodpisana, wskazuje na potrzebę uruchomienia specjalnego dodatku 300 zł dla polskich owdowiałych emerytów.

300 plus dla wdów i wdowców. Komu 300 zł więcej do emerytury?

Zgodnie z propozycją przedstawioną w petycji, 300 plus dla wdów i wdowców miałoby dotyczyć wyłącznie emerytów, którzy spełnią jedno kryterium - mowa o wieku wspólnego pożycia małżeńskiego. Autor pisma wskazał, że 300 zł do emerytury miałyby być przyznawane tym osobom, które spędziły ze sobą 45 lat życia.

Reklama

- Wnoszę, aby małżonkowie samotni (wdowy, wdowcy) ze stażem małżeńskim 45 lat wzwyż nie zostały skrzywdzone. Taki staż małżeński jest wzorem rodziny i zasługuje na uznanie - czytamy w piśmie, które trafiło do Senatu.

300 zł lepsze niż 500 zł? Autor petycji o 300 plus dla wdów i wdowców krytykuje 500 plus dla małżeństw

W swojej petycji skrytykował także plan, który niedawno znów zyskał rozgłos, a który dotyczy 500 plus dla małżeństw. Jak wskazał, to rozwiązanie niesprawiedliwe względem wdów i wdowców, którym 300 plus mogłoby bardzo pomóc, podczas gdy "wiele par małżeńskich jest dobrze sytuowanych".

- Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury. Natomiast małżonkowie będący razem mają o wiele lepszą sytuację finansową - wskazuje autor petycji.

Dodatek dla wdów i wdowców niepewny? Ekspert krytykuje petycję dotyczącą 300 plus

Zdaniem dr Antoniego Kolka z Instytutu Emerytalnego, to nie staż małżeński powinien być głównym warunkiem przyznania 300 plus. - Najważniejsza jest odpowiedź, jaki problem społeczny ma rozwiązać proponowana regulacja. W tym przypadku trudno wskazać argumenty, aby świadczenie było ograniczone tylko do małżeństw z długim stażem - wskazał w rozmowie z "Faktem" ekspert.

Jak wskazał, choć pomoc finansowa jest potrzebna, a 300 plus to nie jest zły pomysł, to uzależnienie wypłat tego świadczenia powinno dotyczyć stanu posiadania, a nie stażu małżeństwa. Warto też podkreślić, że w polskim prawie istnieje forma wsparcia dla wdowy lub wdowca - to renta rodzinna. W ramach tego pomysłu samotnie gospodarujący wdowiec lub wdowa może zdecydować się na rentę rodzinną (85 proc. świadczenia zmarłego współmałżonka), jeśli ta kwota przewyższa jego lub jej własne świadczenie.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: 300 plus | wdowia emerytura | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »