510 zł specjalnego dodatku emerytalnego na psa. Tyle mogą dostać właściciele

Emerytura dla psa wcale nie jest żartem, choć mogłaby się nim wydawać. Niektórzy właściciele psów mogą liczyć na wsparcie finansowe w wysokości 510 zł na swojego czworonożnego pupila. Co więcej, nie ma konieczności, by beneficjent takiego świadczenia sam był na emeryturze. Emerytura należy się bowiem psu, a nie człowiekowi w tym konkretnym przypadku. Kto może liczyć na pieniądze i dlaczego środki wypłacane są na zwierzęta?

 • Emerytura 510 zł dla psa i aż 840 zł dla konia to oferta, jaką państwo ma dla właścicieli tych zwierząt.
 • Nie dotyczy to jednak wszystkich zwierząt, a jedynie tych, które pracowały w państwowych służbach.
 • Wysokość wparcia przekazywana opiekunom zależy od tego, jak wielkie jest zwierzę.

Emerytura dla psa w wysokości 510 zł to wsparcie, na które liczyć może część właścicieli tych zwierząt. Jednak nie tylko psom należy się wypłata tego benefitu, ponieważ uprawnione są do niego także inne zwierzęta. Rozwiązanie jest stosunkowo nowe, wprowadzone w poprzedniej kadencji Sejmu, która zakończyła się po wyborach 15 października tego roku. Pierwszy pies na taką emeryturę przeszedł na początku 2022 roku.

Reklama

Emerytura dla psa. Ci właściciele mogą dostać pieniądze na swoje zwierzę

Przepisy dotyczące wprowadzenia wsparcia dla zwierząt - psów i koni - które służyły w polskich służbach, obowiązują od niedawna. Mimo to już zebrała się grupa kilkuset czworonogów, które korzystają z wsparcia, mając dzięki temu zapewniony godny odpoczynek za lata pracy na rzecz bezpieczeństwa i narażania życia. Do wsparcia finansowego kwalifikują się zwierzęta, które służyły w takich służbach jak:

 • Policja,
 • Straż Graniczna,
 • Służba Ochrony Państwa,
 • Straż Pożarna.

Jeśli jesteśmy opiekunami zwierzęcia, które odsłużyło swoje w jednej z wyżej wymienionych służb, możemy otrzymać odpowiedni ryczałt. Pieniądze są przekazywane właścicielom z myślą o tym, by zapewnić godne warunki utrzymania byłym czworonożnym pracownikom mundurówki. Jeśli właściciel nie będzie mógł zająć się zwierzęciem, opiekę nad psem lub koniem przejąć może jednostka danej formacji, gdzie pracowało zwierzę, ale zwierzę dostać się może także pod skrzydła odpowiedniej organizacji opieki.

Ile psów i koni dostaje emeryturę? Ile wynosi ich wiek emerytalny?

Obecnie ze wsparcia korzysta kilkaset zwierząt. Najwięcej emerytowanych czworonożnych funkcjonariuszy jest po pracy w Policji. W lipcu Błażej Poboży, wiceminister spraw wewnętrznych w rządzie Mateusza Morawieckiego zabrał głos w sprawie. W rozmowie z dziennikiem "Fakt" ujawnił liczby emerytowanych zwierząt:

 • Policja: 154 psy, 4 konie,
 • Straż Graniczna: 79 psów, 1 koń,
 • Służba Ochrony Państwa: 2 psy,
 • Straż Pożarna: 4 psy.

Zwierzę wsparcie otrzymać może w momencie, gdy przekroczy odpowiedni dla swojego gatunku wiek emerytalny. Przepisy wskazują, że w przypadku psich funkcjonariuszy to 9 lat, a w sytuacji koni ich wiek emerytalny określono na 15 lat. Jeśli więc jesteśmy opiekunami takich zwierząt, możemy otrzymać wsparcie finansowe na zwierzę.

Ile emerytury dla psa? Wszystko zależy od wielkości zwierzęcia

Ryczałt otrzymywany przez właścicieli emerytowanych psów i koni ze służb różni się w zależności od wielkości zwierzęcia, ale także i pory roku. Wysokość ryczałtu uzależniona jest wprost od wagi czworonoga. Jeśli pies waży do 20 kg, otrzymać może 7 zł dziennie lub 9 zł, jeśli podniesiona została jego norma wyżywienia. W okresie zimowym stawki rosną odpowiednio do 10 zł i 13 zł.

Jednak w wypadku większych psów ryczałt już w okresie letnim wynieść może 10-13 zł dziennie, a w sezonie zimowym od 13 do 17 zł. Stawka ta jest naliczana każdego dnia, co oznacza, że w sumie duże emerytowane psy mogą liczyć na swoistego rodzaju 500 plus. Kwota im przynależna to nawet 510 zł w okresie zimowym.

Koń, który jest znacznie większym zwierzęciem od psa, może liczyć też na większe pieniądze. W wypadku tych zwierząt stawka ryczałtu wynosi od 23 do 28 zł dziennie. Oznacza to nawet 840 zł emerytury dla konia, który pracował w polskich służbach.

Ryczałt na czworonożnego funkcjonariusza to jedno. Opiekunowie dostaną zwrot kosztów

Co ciekawe, właściciele tych byłych czworonożnych funkcjonariuszy polskich służb, mogą liczyć nie tylko na wsparcie finansowe w utrzymaniu zwierząt. Za każdym razem, gdy konieczne jest zastosowanie opieki weterynaryjnej wobec emerytowanego psa lub konia, opiekun może liczyć na zwrot kosztów.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | pies | świadczenie | policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »