Czas na zapłatę do piątku. Inaczej za karę zmniejszą emeryturę
Emerytura może zostać zmniejszona, gdy abonament RTV nie jest opłacany, choć powinniśmy go płacić. Wystarczy nie zapłacić do 25. dnia miesiąca, by sprowadzić na siebie problemy. Z danych KRRiT wynika, że jedynie 1 na 3 osoby opłaca abonament RTV. Jeśli nie płacimy, skarbówka może ściągnąć zadłużenie z emerytury.
Abonament RTV po rejestracji sprzętu powinniśmy opłacać do 25. dnia miesiąca. Jeśli przestaliśmy uiszczać opłatę, możemy mieć problemy. Nie brak sytuacji, gdy właściciel po pozbyciu się telewizora lub radia nie wyrejestrował sprzętu lub zapomniał o opłatach.
Przypadki takie nierzadko dotyczą osób starszych. Jeśli natomiast zadłużenie abonamentowe dotyczy emeryta, urząd skarbowy może zmniejszyć mu emeryturę.
Po rejestracji sprzętu przyjmujemy obowiązek płacenia abonamentu. Zgodnie z zasadami, opłata powinna wpływać na wyznaczone konto do 25. dnia miesiąca. W styczniu ten dzień wypada w najbliższą sobotę, dlatego abonament powinniśmy opłacić do piątku, 24. stycznia.
Stawki abonamentu RTV w 2025 roku pozostały niezmienne względem kwot z 2024 roku. Tak więc opłata wynosi obecnie:
- 27,30 zł miesięcznie za telewizor lub telewizor i radio,
- 8,70 zł miesięcznie za radio.
Jeśli nie płacimy abonamentu RTV, zainteresować się nami może skarbówka. Jeśli zadłużymy się z powodu braku opłat abonamentowych, dostaniemy wezwanie do zapłaty, a po nim zostanie nam 7 dni na opłacenie zaległości.
W wypadku, gdy zadłużenie nie zostanie spłacone, sprawę przejmie urząd skarbowy. Skarbówka może pokryć zadłużenie na kilka sposobów. W wypadku gdy zadłużenie dotyczy emeryta, zajęta może zostać jego emerytura. Długi abonamentowe urząd skarbowy zazwyczaj ściąga z:
- rachunku bankowego,
- nadpłaty podatku,
- emerytury,
- pensji,
- za pośrednictwem komornika.
Nie wszystkim osobom starszym grozi zmniejszenie emerytury za niepłacenie abonamentu RTV. Części osób ten obowiązek nie dotyczy, nawet po wcześniejszej rejestracji sprzętu na poczcie. Zwolnieni z abonamentu RTV to:
- emeryci po 75. roku życia,
- zaliczani do I grupy inwalidzkiej,
- będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osoby po 60. roku życia z emeryturą, która nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia.
Przemysław Terlecki