Reklama

Deloitte: 1/3 oszczędzających chce mieć gwarantowaną emeryturę

Zdaniem analityków Deloitte, aż 55 proc. respondentów chce więcej oszczędzać na przyszłą emeryturę. W skutek pandemii o 40 proc. wzrósł odsetek osób, które planują zwiększyć skalę oszczędności na starość. Zdaniem ekspertów, oszczędzający "najczęściej" poszukują możliwości osiągnięcia gwarantowanego dochodu na emeryturze, na co wskazuje 33 proc. ankietowanych.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Oszczędności emerytalne pod presją

Wczoraj firma doradcza Deloitte opublikowała wnioski z przeprowadzonego przez siebie badania "An impact of COVID-19 on savings: A rising sense of financial insecurity", które dotyczyło wpływu pandemii Covid-19 na oszczędzanie. Badanie zostało przeprowadzone w Australii, Kanadzie, Chinach, Francji, Niemczech, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. "Kolejne zagrożenia dla światowej gospodarki, niesione najpierw przez Covid-19, a w ostatnim czasie przez wojnę w Ukrainie, powodują, że znaczna część konsumentów odeszła od popularnego wcześniej przeznaczania nadwyżek gotówkowych na konsumpcję" - ocenili eksperci.

Reklama

Zdaniem "ponad jednej trzeciej" uczestników badania wydarzenia takie jak pandemia mają istotny wpływ na ich oszczędności. "Dla większej liczby respondentów nie była to zmiana na lepsze" - zaznaczono. "15 proc. badanych uważa, że w takich okolicznościach udało im się zgromadzić więcej środków, ale aż 19 proc., że ich odłożone kwoty zmalały. Dla 7 proc. z tej drugiej grupy te spadki były znaczące, osiągając poziom nawet przekraczający 25 proc." - wymienia Deloitte.

Zmiana zachowań przyszłych emerytów

"Tragiczne wydarzenia globalne i ich niekorzystny wpływ na światową gospodarkę znajdują odzwierciedlenie w zmianie deklarowanych przez konsumentów postaw w obszarze finansów osobistych. 55 proc. respondentów badania Deloitte na świecie postanowiło więcej oszczędzać i co ciekawe, takie plany deklarują konsumenci niezależnie od poziomu osiąganego dochodu" - skomentował cytowany w informacji Przemysław Szczygielski, przedstawiciel Deloitte w Polsce. "Może to oznaczać, że nie jest to chęć jedynie odrobienia utraconych środków, ale trwała zmiana zachowań i chęć długofalowego zabezpieczenia swoje finansowej przyszłości" - wskazał.

Jak podano w informacji "ponad jedna czwarta ankietowanych zamierza przeznaczyć zaoszczędzone kwoty na ewentualne większe, niespodziewane wydatki, które mogą ponosić w przyszłości". Ponadto, 14 proc. planuje odkładać środki na emeryturę, 11 proc. z zamiarem kupna domu, co dziesiąty pytany - na wypadek utraty pracy, a niewiele mniej, 9 proc., na pokrycie rachunków medycznych.

Tylko 35 proc. osób jest zabezpieczona

Deloitte poinformowało, że przeciętnie na świecie "jedynie 35 proc." respondentów ocenia, że jest wystarczająco zabezpieczona finansowo na okres emerytalny. "Nie powinno więc zaskakiwać, że 40 proc. ankietowanych pandemia skłoniła do zwiększenia skali oszczędności z przeznaczeniem na starość, a zdaniem aż 13 proc. z tej grupy powinny być to kwoty znacznie większe" - dodali eksperci.

Dochód gwarantowany na emeryturze

Badanie wykazało, że oszczędzający "najczęściej" poszukują możliwości osiągnięcia gwarantowanego dochodu na emeryturze, na co wskazuje 33 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu badani wymieniają produkty zapewniające zabezpieczenie finansowe na wypadek śmierci, utraty pracy bądź niezdolności do jej wykonywania (26 proc.).

 "Niewiele mniej" wskazuje na dostęp do fachowego doradcy finansowego (25 proc.) oraz narzędzia lub strony internetowe (po 23 proc.) pozwalające na kontrolę zgromadzonych środków i prowadzenie zdalnych operacji oszczędnościowych. 19 proc. mówi o stronie internetowej z poradami, a 17 proc. także o aplikacji umożliwiającej transakcje emerytalne.

Sondaż "An impact of COVID-19 on savings: A rising sense of financial insecurity" został przeprowadzony na próbie 8 tys. respondentów z ośmiu krajów (Australia, Kanada, Chiny, Francja, Niemcy, Japonia, Wielka Brytania i USA).

Badanie było wykonane między lipcem a sierpniem 2021 r.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »