Nawet 294,39 zł dodatku dla emerytów. ZUS niektórym pieniądze wypłaci bez wniosku

Dodatek pielęgnacyjny można łatwo uzyskać po 75. roku życia, ale pieniądze ze świadczenia mogą dostać także i młodsi Polacy. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca pieniądze pod dwoma warunkami, z czego wystarczy spełnić tylko jeden. Środki z dodatku pielęgnacyjnego od marca 2023 roku zostały zwiększone wraz z waloryzacją emerytury i obecnie świadczenie wynosi 294,39 zł.

  • Dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest obecnie w kwocie 294,39 zł.
  • Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić jeden z dwóch warunków.
  • Część uprawnionych otrzymać może świadczenie z automatu, reszta jednak musi złożyć odpowiedni wniosek.

Dodatek pielęgnacyjny zwykle przyznawany jest po 75. roku życia, ale może także i przed ukończeniem tego wieku. Świadczenie przysługuje nie tylko najstarszym Polakom. Wypłata środków z dodatku pielęgnacyjnego warunkowana jest niezdolnością lub ograniczoną zdolnością do samodzielnego życia. Dlatego też po pieniądze zgłaszać się mogą nie tylko seniorzy.

Reklama

Dodatek pielęgnacyjny po 75. roku życia i przed. Komu ZUS wypłaci pieniądze?

Prawo dotyczące dodatku pielęgnacyjnego jest precyzyjne. Zgodnie z ustawą z 17 grudnia 1998 roku dodatek pielęgnacyjny wypłacany jest w dwóch przypadkach, w każdym z nich jednak uprawniony do otrzymywania pieniędzy musi mieć także prawo do świadczeń emerytalno-rentowych.

Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest: 

  • w wypadku, gdy beneficjent skończył 75 rok życia
  • gdy beneficjent jest osobą niezdolną do pracy oraz samotnej egzystencji.

W celu otrzymania dodatku pielęgnacyjnego z ZUS w tym drugim wypadki konieczne jest uzyskanie specjalnego orzeczenia wskazujące na niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji. Orzeczenie o takim stanie wydaje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o dodatek pielęgnacyjny muszą złożyć tylko niektórzy. Reszta dostanie z automatu

Emeryci, którzy przekroczyli 75. rok życia pieniądze z dodatku pielęgnacyjnego otrzymają automatycznie. W ich przypadku nie ma obowiązku składania wniosku o przyznanie dodatku pielęgnacyjnego. Inaczej ma się jednak sprawa w wypadku osób, które nie osiągnęły 75. roku życia, ale wypełniają przesłankę dotyczącą niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji.

Ci muszą złożyć wniosek po dodatek pielęgnacyjny. W tym celu do wniosku o przyznanie świadczenia muszą dodać także zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia. Dokument ten powinien wypełnić lekarz, a wnioskodawcy mają miesiąc od wypełnienia druku OL-9, aby zwrócić się do ZUS o dodatek.

W szczególnych przypadkach potrzebny może być jeszcze jeden druk - pełnomocnictwo osoby ubiegającej się o dodatek pielęgnacyjny. To musi zostać złożone w wypadku, gdy formalności dopełnia za beneficjenta niezdolnego do pracy i samotnej egzystencji ktoś z jego bliskich. Wystarczy nawet odręcznie wypisane oświadczenie wraz z podpisem. Równie dobrze można jednak wypełnić druk ZUS PEL.

Ile dodatku pielęgnacyjnego z ZUS? Kwota świadczenia rośnie z waloryzacją emerytur

Dodatek pielęgnacyjny jest wypłacany co miesiąc wraz z emeryturą lub rentą w kwocie, która została ustalona wraz z waloryzacją emerytur. Jest to obecnie 294,39 zł. Kolejny wzrost kwoty dodatku pielęgnacyjnego będzie miał miejsce 1 marca 2024 roku, czyli w momencie następnej waloryzacji emerytur.

Kiedy dodatek pielęgnacyjny nie przysługuje? Możesz spełnić warunki i nie dostać pieniędzy

Może jednak zdarzyć się też tak, że dana osoba skończyła 75. rok życia i jest na emeryturze, a na dodatek może wykazać całkowitą niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji, ale pieniędzy z dodatku pielęgnacyjnego nie dostanie. Taka sytuacja ma miejsce w wypadku tych osób, które są uprawnione do przyznawania dodatku pielęgnacyjnego, ale przebywają w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym powyżej 2 tygodni w trakcie miesiąca.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek pielęgnacyjny | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »