ZUS wypłaca seniorom po 5540 zł. Nie musisz przepracować ani dnia, by dostać dodatek

Emerytura honorowa wypłacana przez ZUS od 1 marca 2023 roku wynosi 5540,25 zł. Wysokość świadczenia Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) ustala raz na dobre w momencie pierwszej wypłaty. Emeryturę honorową można otrzymać jako dodatek do emerytury zasadniczej, ale nie jest konieczne posiadanie do niej prawa. Dodatek dla najstarszych emerytów można dostać nawet bez przepracowanego ani jednego dnia.

  • Emerytura honorowa jest waloryzowana co roku w marcu, a teraz świadczenie wynosi 5540,25 zł.
  • Jedynym kryterium, które dzieli od otrzymania dodatku, jest osiągnięcie wieku 100 lat.
  • Wypłata emerytury honorowej prowadzona jest z automatu, ale ci, którzy nie posiadają prawa do emerytury, bo nie przepracowali ani dnia, muszą złożyć wniosek.

Emerytura honorowa podlega corocznej waloryzacji i w ten sposób ci, którzy 100. urodziny świętowali po 1 marca 2023 roku, otrzymali kilka tysięcy złotych świadczenia. Przyznana im emerytura honorowa wyniosła 5540,25 zł. Jeszcze przed waloryzacją marcową dodatek wynosił 4944,79 zł.

Reklama

Co to jest emerytura honorowa? Ilu Polaków dostaje?

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wskazują, że jest około 2850 Polaków, którzy świętowali już swoje 100. urodziny. Każda osoba, która dożyła tego wieku, może liczyć na dodatek do emerytury wypłacany zwykle obok standardowego świadczenia emerytalnego, które emeryt dotąd pobierał. Zdecydowaną większość beneficjentów świadczenia stanowią kobiety. Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dodatek do emerytury otrzymuje 2420 pań i "tylko" 430 panów.

Emerytura honorowa to świadczenie wypłacane wyłącznie na podstawie warunku osiągnięcia wieku 100 lat. Świadczenie wypłacane jest bez względu na wysokość dotychczas otrzymywanej emerytury i wszelkich innych dodatków otrzymywanych wraz z emeryturą.

Jednak emerytura zasadnicza nie jest warunkiem otrzymania dodatku w postaci emerytury honorowej. ZUS emeryturę honorową przyznaje nawet w wypadku, gdy 100-latek nie wypracował żadnej emerytury i nie posiada do niej prawa. Liczy się tylko to, że ma 100 lat.

5540,25 zł świadczenia do 29 lutego 2024 roku. Potem waloryzacja emerytury honorowej

Ci, którzy osiągnęli po 1 marca 2023 roku 100 lat, otrzymają 5540,25 zł dodatku. Obok pieniędzy, które ZUS już im wysyłał, dostaną dodatek w wysokości kilku tysięcy złotych. Kwota ta będzie obowiązywać do 1 marca 2024 roku, kiedy wysokość emerytury honorowej znów zostanie przeniesiona na wyższy pułap.

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - mówi rzeczniczka ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis.

Emerytura honorowa generalnie bez wniosku. Papiery złożyć muszą tylko ci bez emerytury

Nie potrzeba składać wniosków, by dostać emeryturę honorową. Wypłata następuje z klucza, wystarczy, że senior przekroczy 100 lat. Wypłaty emerytury honorowej wysyła nie tylko ZUS, ale również Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, czyli KRUS.

Istnieje jednak wyjątek - w przypadku 100-latków, którzy z ZUS ani KRUS nie pobierają żadnej renty czy emerytury, nie są w systemach tych instytucji, nie przepracowali ani dnia i nie mają z tego tytułu prawa do emerytury lub renty, konieczny jest wniosek o wypłatę emerytury honorowej.

Dopiero po złożeniu odpowiedniego pisma możemy w takim wypadku liczyć na wypłaty. Dopóki taki senior nie figuruje w ZUS czy KRUS, to nawet po przekroczeniu przez niego wieku 100 lat żadna z tych instytucji, nie posiadając o nim żadnych danych, nie wypłaci mu emerytury honorowej.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura honorowa | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »