Emeryci mogą jeździć bez biletów. Wystarczy dowód osobisty

Darmowa komunikacja miejska to przywilej emerytalny, z którego seniorzy mogą skorzystać po przekroczeniu odpowiedniego wieku. Wielu emerytów już jeździ autobusami i tramwajami bez biletów. Do potwierdzenia przywileju wystarczy dowód osobisty.

Darmowa komunikacja miejska obwiązuje emerytów po przekroczeniu odpowiedniego wieku. Jednak otrzymywanie emerytury nie jest warunkiem koniecznym, by mieć szansę na na darmowe przejazdy.

Darmowa komunikacja miejska. Trzeba skończyć 70 lat i pokazać dowód osobisty

Prawo do darmowej komunikacji miejskiej ma każdy senior po skończeniu 70. roku życia. Wiek jest jedynym warunkiem stawianym na drodze do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji miejskiej.

Senior korzystający z darmowego przejazdu, w przypadku kontroli biletów musi jedynie potwierdzić swój wiek. Wystarczy wówczas pokazać legitymację emeryta lub dowód osobisty.

Reklama

W Polsce są jednak miasta, gdzie przed 70. urodzinami seniorzy mają szansę na wysokie zniżki, a nawet w pełni darmowe przejazdy. Warunki przyznania i wymiar zniżek różni się w zależności od samorządu.

Powszechnie w Polsce stosuje się w komunikacji miejskiej tzw. bilet seniora, dzięki któremu emeryci mają 50 proc. upustu na przejazd. Są jednak miasta, które oferują seniorom jeszcze więcej.

W Szczecinie ze zniżką 50 proc. można jeździć na 5 lat przed powszechnym wiekiem emerytalnym, czyli z przywileju korzystają 55-letnie panie oraz 60-letni panowie. Z kolei w Warszawie po 65. roku życia w sprzedaży za 50 zł jest bilet seniora uprawniający do przejazdów komunikacją miejską przez cały rok.

Bydgoszcz, Lublin i Wrocław. Emeryci bez biletów jeżdżą tu wcześniej niż w reszcie krajów

Bydgoszcz, Lublin i Wrocław udostępniają przejazdy bez biletów seniorom wcześniej niż reszta kraju. Za darmo komunikacją miejską można jeździć w tych miastach wojewódzkich już po 65. roku życia. Nie trzeba być ich obywatelem, by korzystać z wcześniejszej zniżki.

W mniejszych miastach jak Kalisz, Ostrołęka, Starachowice, Lubin, Szczecinek, Bolesławiec, Żory, Otwock czy Mińsk Mazowiecki także można jeździć bez biletu przed 70. rokiem życia. W tych miejscowościach wymagana jest jednak karta mieszkańca.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »