Emerytura bez lat pracy. Tylko część seniorów może dostać pieniądze

Emerytura bez lat pracy i zawodowego doświadczenia jest możliwa w kilku przypadkach. Co do zasady minimalne świadczenie przyznawane jest po zrealizowaniu wymogu 20 lub 25 lat pracy, choć nawet jeden przepracowany w życiu dzień oznacza przyznanie niewielkiego, groszowego świadczenia. Wyjątki przewidują jednak możliwość przyznania emerytury dla osób, które wychowały kilkoro dzieci lub znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Jak otrzymać emeryturę bez lat pracy?

Emerytura bez lat pracy dla kobiet. Jakie warunki?

Kobiety, które nie przepracowały w ciągu życia ani jednego dnia, mogą liczyć na świadczenie uzupełniające "MAMA 4+". Choć w tytule programu nie ma słowa tata, to dedykowany jest on także dla mężczyzn. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające możesz otrzymać, jeśli nie masz dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania i jesteś matką, która ukończyła 60 lat oraz urodziłaś i wychowałaś lub tylko wychowałaś minimum czworo dzieci. Emerytura bez lat pracy trafia również dla ojca, który ukończył 65 lat oraz wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka dzieci zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

Reklama

Ile wynosi emerytura bez lat pracy? Świadczenie "MAMA+" przyznawane jest w wysokości najniższej obowiązującej emerytury. Od 1 marca 2024 r. wynosi ona 1780,96 zł, ale dobra informacja jest taka, że emerytura podlega waloryzacji. Tym samym z każdym rokiem, o ile rząd podejmie taką decyzję, może ono rosnąć. Co jeszcze istotne, ta emerytura bez lat pracy dotyczy dzieci własnych, współmałżonka, przysposobionych lub dzieci przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej. Nie dotyczy to rodzin zastępczych zawodowych.

Warto jednocześnie przypomnieć, że minimalna emerytura w Polsce jest przyznawana po spełnieniu dwóch założeń. Pierwszy z nich to osiągnięcie odpowiedniego wieku. Dla mężczyzn to 65, a dla kobiet 60 lat. Ta dysproporcja może się zmienić, ponieważ pojawiają się głosy o zrównaniu wieku emerytalnego czy jego wydłużeniu. Drugi warunek, aby ubiegać się o minimalną emeryturę to staż pracy. Tu również są wyraźne różnice, ponieważ mężczyźni muszą pracować 25 lat, natomiast kobiety minimum 20. Dlatego też, jeżeli spełniamy warunki "MAMA+", emerytura bez lat pracy daje możliwość uzyskania co prawda najniższego, ale comiesięcznego dochodu.

Emerytura bez lat pracy w drodze wyjątku i za zasługi

Jeżeli w ciągu życia nie zdobyliśmy zawodowego doświadczenia, a chcemy liczyć na wsparcie państwa w "jesieni życia", możemy dostać także emerytury w drodze wyjątku. Ta może zostać wypłacona tym osobom, którzy z powodu szczególnych okoliczności nie spełniają standardów i warunków wymaganych do uzyskania prawa do świadczenia. Ta emerytura bez lat pracy trafia do tych seniorów, którzy nie mogą podjąć zatrudnienia z uwagi na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek. W związku z czym nie posiadając środków do życia, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Jak otrzymać emeryturę bez lat pracy w drodze wyjątku? Przede wszystkim należy podkreślić, że decyzję w tej sprawie wydaje prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jego pozytywna opinia jest kluczowa, najpierw jednak niezbędne jest uzyskanie odmownej decyzji ZUS w standardowym postępowaniu dotyczącym prawa do emerytury lub renty. Po tym dopiero może zostać przyznana emerytura bez lat pracy w drodze wyjątku. Ile wynosi? Podobnie jak w przypadku programu "MAMA+" jest równa minimalnej wysokości świadczenia, czyli 1780,96 zł brutto

Emerytura bez lat pracy może być przyznana także za zasługi. Ta przyznawana jest jednak w szczególnie uzasadnionych przypadkach i wydawana jest na podstawie decyzji Prezesa Rady Ministrów. Mogą liczyć na nią osoby z uznanymi zasługami na rzecz życia społecznego, kulturalnego, obronności kraju lub przyczyniania się do umacniania niepodległego bytu państwa. Wysokość emerytury bez lat pracy za zasługi nie jest narzucana z góry ustawą. Premier wysokość świadczenia ustala indywidualnie.

Przeczytaj również:

14. emerytura bez względu na wiek. ZUS wyśle pieniądze nie tylko emerytom

Dożył 65 lat i ZUS dał mu emeryturę. Teraz na bułkę odkłada 3 miesiące

Renta wdowia. Ile będzie mogła zyskać wdowa lub wdowiec? [wyliczenia]

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | emeryci | ZUS | seniorzy | praca
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »