ZUS wysyła setki milionów złotych emerytur za granicę. Najwięcej do Niemiec

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) ujawnił dane, z których wynika, że z Polski wychodzi kilkadziesiąt tysięcy świadczeń miesięcznie i trafia do Niemiec. Prawo obowiązujące w Unii Europejskiej pozwala na pobieranie kilku świadczeń emerytalnych z państw, w których się pracowało. ZUS nie zapomina w ten sposób o swoich klientach, którzy mieszkają za granicą. Średnio miesięcznie w całym 2022 roku ZUS wysyłał 84 842 emerytury poza Polskę.

  • ZUS transferuje co miesiąc część świadczeń emerytalno-rentowych poza granice Polski.
  • Co kwartał instytucja publikuje dane dotyczące tych liczb. Z ostatniego zestawienia dowiadujemy się o kwotach, jakie ZUS wysłał za granicę w całym 2022 roku.
  • Z tabeli wynika, że do Niemiec w ciągu całego 2022 roku popłynęło pół miliarda złotych emerytur i rent.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swoich oficjalnych stronach udostępnia dane dotyczące świadczeń, którymi zajmuje się na co dzień. W Bazie Wiedzy ZUS znaleźć możemy interesujące informacje statystyczne, które Zakład publikuje w ramach "Kwartalnych informacji o świadczeniach pieniężnych z FUS oraz o innych świadczeniach".

Reklama

Prawdziwą ciekawostką dotyczącą transferów pieniężnych jest ta o świadczeniach emerytalno-rentowych, które płyną do klientów ZUS za granicę. Instytucja niedawno opublikowała podsumowanie 2022 roku.

Emerytury płyną za granicę. Prawie 85 tys. świadczeń miesięcznie ZUS wysyłał z Polski

W udostępnionym pliku z danymi dotyczącymi całego 2022 roku możemy znaleźć tabelę numer 18: "Polskie świadczenia emerytalno-rentowe wypłacone przez komórki realizacji umów międzynarodowych ZUS w okresie I-XII 2022 r.". Są to najświeższe udostępnione przez ZUS dane dotyczące transferowania polskich emerytur poza granice naszego kraju. 

Dane wskazują wyraźnie, że w całym ubiegłym roku miesięcznie ZUS wypłacał 84 842 emerytury zagraniczne. Przeciętna wartość takiego świadczenia wynosiła 1444,97 zł co w ciągu dwunastu miesięcy dało równowartość prawie 1,5 mld zł - 1 471 131 300 . Znaczną większość wypłat emerytur za granicę Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyłał do państw Unii Europejskiej, bo aż 52 734 na miesiąc, a średnia wartość przelewu opiewała na 1388,07 zł. W ciągu pół roku kosztowało to 878 379 500 zł.

Emerytury z ZUS płyną obficie do Niemiec. Ponad 25 tys. świadczeń miesięcznie za Odrę

Prawie połowa z transferów emerytur i rent z Polski w granicach Unii Europejskiej przypada na klientów ZUS mieszkających w NiemczechPrzeciętna miesięczna liczba wypłat w całym 2022 roku wyniosła 25 543 emerytury, a ich uśredniona kwota to 1584,68 zł. 

Największe wrażenie robi jednak suma kwot świadczeń emerytalno-rentowych, które popłynęły do Niemiec. ZUS we wspomnianej tabeli ujawnił bowiem, że za Odrę w ciągu 12 miesięcy 2022 roku przetransferowano niemal pół miliarda złotych, a dokładnie w sumie 485 719 700 zł.

Emerytury licznie płyną do Niemiec. Ale największe świadczenia dostają z ZUS gdzie indziej

Choć zdecydowanie najwięcej emerytur z Polski w ramach Unii Europejskiej i ogółu transferów zagranicznych dostają klienci ZUS z Niemiec., to kwota przeciętnej emerytury wysłanej do Niemiec wcale nie powala. 1584,68 zł to mniej niż średnia emerytura wysyłana z Polski do Holandii (1602,01 zł), Irlandii (1831,01 zł), czy do Estonii (2016,75 zł). Największe średnie świadczenie płynie jednak do innego, małego kraju Unii Europejskiej.

Z tabeli zamieszczonej w Bazie Wiedzy ZUS wynika, że najwyższe emerytury trafiają z Polski na Maltę. I choć nie ma ich dużo, bo mówimy średnio o 7 świadczeniach miesięcznie, to ich przeciętna kwota jest zdecydowanie największa. Na Maltę z ZUS wytransferowano w całym 2022 roku 341 500 zł. Średnia wysokość emerytury wyniosła tam 4017,42 zł.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | Niemcy | ZUS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »