Emerytura wyższa o 700 zł. Skorzystały już 132 tys. emerytów

Emerytura może być wyższa nawet o kilkaset złotych - poinformowała prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. Wszystko przez ulgę, którą została niedawno wprowadzona, a z której już skorzystało grubo ponad 100 tys. emerytów. Okazuje się, że dzięki niej świadczenie można zwiększyć średnio o 20 proc., co w przypadku przeciętnej emerytury oznacza niemal 700 zł. Kto i jak może skorzystać z szansy na zwiększenie emerytury?

  • Nawet 20 proc. większa emerytura czeka tych, którzy zdecydują się skorzystać z ulgi podatkowej dla pracujących seniorów.
  • PIT-0, który czeka na wciąż aktywnych zawodowo emerytów, w 2022 roku skusił 132 tys. osób - z preferencji można korzystać na bieżąco lub dopisać ją do rozliczenia podatkowego.
  • Ulga podatkowa to przede wszystkim większe pieniądze w trakcie pracy seniora. Ale prezes ZUS wskazuje, że efektem ubocznym dalszej aktywności zawodowej jest wyższe świadczenie.

Emerytura może urosnąć nawet o 20 proc., jeśli senior zdecyduje się zastosować ulgę, która obowiązuje od niedawna. Jak ujawnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tylko w 2022 roku skorzystało z niej 132 tys. seniorów, jednak każdy z nich zaliczał się do grona osób kontynuujących pracę pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, bo to właśnie ich dotyczy wspomniana ulga.

Reklama

ZUS ujawnia: W 2022 roku 132 tys. emerytów skorzystało z ulgi

Ulga podatkowa dla pracujących seniorów, bo to o niej mowa, wprowadzona w życie została 1 stycznia 2022 roku w ramach Polskiego Ładu. Szansę na skorzystanie z niej mają ci, którzy osiągnęli wiek emerytalny, ale nie zdecydowali się na pobieranie świadczenia i kontynuują swoją aktywność zawodową.

Tych, którzy w 2022 roku z niej skorzystali, było aż 132 tys. osób. Wszyscy beneficjenci tego rozwiązania posłużyli się przy rozliczeniu podatku formularzem PIT-0. Jak ujawnił Zakład Ubezpieczeń Społecznych, suma przychodów, które objęte zostały zwolnieniem z podatku, wyniosła 7 mld zł.

Ulga podatkowa dla seniorów. Jakie są warunki?

Aby skorzystać z wprowadzonej przez Polski Ład w 2022 roku ulgi podatkowej dla seniorów należy spełnić trzy zasadnicze warunki. Nie są one z kosmosu, w zasadzie każdy senior, który ma chęć, może załapać się na ulgę podatkową dla pracujących seniorów. Trzy warunki to:

  1. osiągnięcie wieku emerytalnego,
  2. pozostawanie na zatrudnieniu,
  3. nie mają ustalonego prawa do emerytury / renty rodzinnej.

Co ciekawe, ulgę dla pracujących seniorów można wykorzystywać na bieżąco, otrzymując wyższe wynagrodzenie w ciągu roku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w trakcie roku pracować normalnie jako zatrudniony senior, a dopiero po zakończeniu roku podatkowego wpisać ją do rozliczenia i otrzymać wyższy zwrot podatku. PIT-0 nie obejmie jednak ulgą podatkową przychodów większych od 85 528 zł.

Prezes ZUS wskazuje na dwie korzyści. To wyższe zarobki, ale i wyższa emerytura

PIT-0 dla seniora to przede wszystkim wyższe pieniądze w trakcie pracy. - Korzyść z PIT-0 dla Seniora polega na otrzymywaniu wyższego wynagrodzenia do ręki - zwróciła uwagę prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Jednak to nie są jedyne zalety ulgi podatkowej dla pracujących seniorów. Prezes ZUS wskazuje, że wyższe zarobki otrzymywane po wieku emerytalnym to także zapowiedź wyższej emerytury po zdecydowaniu się na przejście na zasłużony odpoczynek.

Dodatkowe składki na koncie emerytalnym i późniejsze przejście na emeryturę poskutkują wyższym świadczeniem pobieranym do końca życia - wskazała prof. Uścińska. Jak wiele można uzyskać, odraczając emeryturę i pozostając aktywnym zawodowo? Mowa nawet o 20 proc. większym świadczeniu emerytalnym w skali roku i jest to efektem ubocznym nie tyle skorzystania z ulgi podatkowej, co samego pozostawania aktywnym.

Jeden rok później, to w ostatnich latach nawet 10-20 proc. wyższa kwota przyznanej emerytury dzięki większej liczbie składek, waloryzacji oraz przyjmowanemu do obliczeń średniemu dalszego trwaniu życia - tłumaczy prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Emerytura wyższa o 700 zł. ZUS może nam policzyć jeszcze więcej

20 proc. więcej w skali roku to dużo. Jeśli przyjrzeć się średniej emeryturze wypłacanej przez ZUS, a dane dotyczące ostatnich miesięcy wskazują na kwotę 3455 zł, to 1/5 stanowi kwotę niemal 700 zł. O tyle więc swoją emeryturę może przeciętnie zwiększyć senior, który zdecydował się pozostawać dalej aktywnym zawodowo, pomimo przekroczenia wieku emerytalnego.

Oczywiście kolejne lata pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego to jeszcze więcej pieniędzy doliczonych do emerytury. Kwoty różnią się też w zależności od tego, jaką prognozował nam kwotę ZUS w momencie, gdy pojawi się możliwość przejścia na świadczenie emerytalne - im większa emerytura, tym większa kwota o jaką w rok możemy ją zwiększyć. 

Niezależnie od tego, czy bliżej nam do średniej emerytury wypłacanej przez ZUS czy minimalnej, każdy rok pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego to większe świadczenie. Po odpowiedniej liczbie lat pracy kwotę możemy nawet podwoić.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | ulga podatkowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »