Kiedy emerytura z ZUS? Podali terminy, w te dni lipca wypłacą świadczenie
Kiedy emerytura z ZUS dotrze na konto lub do rąk emeryta? Terminy wypłat świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to daty z góry ustalone. Szczególnie oczekują ich emeryci, którzy nie mają się jednak o co martwić - ZUS zapewnia stałość wypłat w poszczególnych terminach. Jednak data wypłaty świadczenia może ulec zmianie, gdy w danym miesiącu akurat wypada święto lub niedziela. Zwykle jednak przenoszona jest na wcześniejszy termin względem tego, kiedy emerytura z ZUS jest zwyczajowo wypłacana.
Kiedy emerytura z ZUS zostanie wypłacona w lipcu? Terminy wypłat świadczeń emerytalnych są określone z góry i seniorzy powinni spodziewać się wypłat cyklicznie w tym samym terminie. Na jakiej podstawie jednak Zakład Ubezpieczeń Społecznych wybiera dany termin wypłaty emerytury w wypadku danego seniora i od czego to zależy?
Zgodnie z praktyką Zakładu Ubezpieczeń Społecznych emerytury są wypłacane w siedmiu terminach obejmujących każdy miesiąc roku. Ułożenie kalendarza w tym roku sprawiło, że pierwszy z terminów na lipiec, czyli pierwszy dzień miesiąca, wypadł w sobotę. Dlatego też niektórzy seniorzy mogli lipcową emeryturę otrzymać w czerwcu. Pozostali powinni spodziewać się świadczenia w następujące dni. Terminy wypłat emerytury z ZUS przypadają w lipcu:
- 1. dzień miesiąca - sobota,
- 5. dzień miesiąca - środa,
- 6. dzień miesiąca - czwartek,
- 10. dzień miesiąca - poniedziałek,
- 15 dzień miesiąca - sobota,
- 20. dzień miesiąca - czwartek,
- 25. dzień miesiąca - wtorek.
Decyzja o tym, kiedy emerytura z ZUS trafia do emeryta, zapada w momencie składania wniosku o wypłatę świadczenia, gdy senior nabędzie do niego prawo. ZUS dokonuje jej na podstawie tego, ile świadczeń wypłaca danego dnia oraz tempa, z jakim wpływają składki emerytalne do ZUS. Co ważne, nie wszystkie oddziały ZUS przeprowadzają wypłaty we wskazanych terminach - w wyjątkowych wypadkach te dni mogą nie obowiązywać.
Gdy termin wypłat emerytury wypada w święto lub inny dzień wolny od pracy, ZUS przesyła pieniądze dzień wcześniej. Najszybciej świadczenie otrzymują wówczas seniorzy, którzy emeryturę pozyskują za pośrednictwem przelewu bankowego.
Czy można zmienić termin wypłaty świadczenia emerytalnego? O taką zmianę można się postarać, ale ZUS nie musi przychylić się do wniosku emeryta. Żeby ustalić termin wypłaty świadczenia emerytalnego, trzeba zwrócić się do instytucji już na etapie składania wniosku o emeryturę lub później, w trakcie otrzymywania świadczenia.
Zmianę terminu wypłaty uzyskać możemy wyłącznie w uzasadnionym przypadku. ZUS przychyla się do wniosku zwłaszcza w sytuacji, gdy jesteśmy zobowiązani dokonywać wpłat na cele, których terminy ustalone są z góry urzędowo i nie podlegają negocjacjom. Jest tak na przykład w wypadku alimentów.
W poniższej tabeli przedstawiamy wyliczenia dotyczące wzrostu emerytur w oparciu o prognozowany w znowelizowanej ustawie budżetowej wskaźnik waloryzacji emerytur 2024, wynoszący 12,3 proc. wzrostu.
Podkreślamy jednak, że są to jedynie wyliczenia szacunkowe, a nie obowiązujące kwoty realnego wzrostu świadczeń emerytalnych w 2024 roku. Wskazana symulacja zakłada także przeprowadzenie jedynie waloryzacji procentowej, a nie kwotowo-procentowej, jak miało to miejsce w ubiegłych latach.
Przemysław Terlecki