Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę? Właściwy miesiąc, to wyższe świadczenie

Wniosek o świadczenie emerytalne można złożyć w każdym dowolnym momencie, po spełnieniu określonych warunków. Jak się natomiast okazuje, złożenie wniosku w konkretnym miesiącu, może podnieść świadczenie nawet o kilkaset złotych. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Kto może złożyć wniosek o emeryturę?

Stosownie do treści reformy z 1 października 2017 roku powszechny wiek emerytalny dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Świadczenie emerytalne w gwarantowanej minimalnej kwocie otrzymają kobiety, które osiągnęły wiek emerytalny i mają udokumentowane 20 lat stażu pracy oraz mężczyźni, którzy osiągnęli wiek emerytalny i mają udokumentowane 25 lat pracy.

Reklama

Seniorzy, którzy nie mają udokumentowanych w/w okresów składkowych, również mogą otrzymać emeryturę, ale wtedy jej wysokość zostanie wyliczona stosownie do kwoty składek zgromadzonych przez nich na koncie emerytalnym.

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?

Wniosek o uzyskanie świadczenia emerytalnego można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do otrzymania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.

Jak się jednak okazuje, moment złożenia wniosku o emeryturę ma znaczenie dla wysokości wypłacanego świadczenia - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS-u na Dolnym Śląsku. Zdaniem rzeczniczki najlepszym miesiącem na złożenie emerytury jest lipiec, ponieważ wtedy przy wyliczeniu kwoty świadczenia brana pod uwagę jest zarówno waloryzacja roczna, jak i kwartalna.

Osoby, które złożą wniosek o emeryturę w lipcu, mogą więc liczyć na świadczenie wyższe nawet o kilkaset złotych niż wtedy, gdy np. wniosek byłby złożony na początku roku - zaznacza Iwona Kowalska-Matis.

ZUS dodatkowo zaleca, aby składając wniosek o emeryturę, rozwiązać umowę o pracę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca oraz do końca miesiąca złożyć wniosek o świadczenie wraz ze świadectwem pracy. Wówczas senior otrzyma w danym miesiącu zarówno całą emeryturę, jak i wynagrodzenia z pracy.

Ponadto ZUS przypomina, że im dłużej pracujemy, tym wyższą emeryturę możemy otrzymać. Ze strony rządowej można dowiedzieć się, że przedłużenie pracy o rok i opóźnienie przejścia na emeryturę, może spowodować wzrost świadczenia o ok. 8 proc. Odmiennego zdania są zaś eksperci, którzy uważają, że w dobie 13-stek i 14-stek seniorom nie opłaca się czekać dodatkowych 12 miesięcy ze złożeniem wniosku o emeryturę.

Jak złożyć wniosek o emeryturę?

Aby otrzymać świadczenie emerytalne, konieczne jest złożenie wniosku EMP wraz z formularzem ERP-6. Dokumenty te można wypełnić przez internet na profilu PUE i odesłać je drogą internetową, jak i dostarczyć je osobiście lub drogą pocztową.

Do wniosku o emeryturę trzeba dodatkowo dołączyć zaświadczenie o zarobkach i dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, takie jak m.in. umowy o pracę, świadectwa pracy, legitymacje służbowe, czy zaświadczenia od pracodawców.

Osoby, które składają wniosek o wcześniejszą emeryturę, muszą natomiast dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające wykonywanie o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury zależna jest od trzech elementów: zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisane na koncie ZUS, zwaloryzowanych środków na subkoncie ZUS, w przypadku osób, które są członkami OFE.

W celu uzyskania wysokości świadczenia trzeba natomiast podzielić podstawę obliczenia emeryturę przez średnie dalsze trwanie życia, czyli przewidywaną liczbę miesięcy, przez które dana osoba będzie pobierać emeryturę, zgodną z tablicami publikowanymi co roku przez prezesa GUS.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | wiek emerytalny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »