Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę? Właściwy miesiąc, to wyższe świadczenie
Wniosek o świadczenie emerytalne można złożyć w każdym dowolnym momencie, po spełnieniu określonych warunków. Jak się natomiast okazuje, złożenie wniosku w konkretnym miesiącu, może podnieść świadczenie nawet o kilkaset złotych. Kiedy najlepiej przejść na emeryturę?
Stosownie do treści reformy z 1 października 2017 roku powszechny wiek emerytalny dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn. Świadczenie emerytalne w gwarantowanej minimalnej kwocie otrzymają kobiety, które osiągnęły wiek emerytalny i mają udokumentowane 20 lat stażu pracy oraz mężczyźni, którzy osiągnęli wiek emerytalny i mają udokumentowane 25 lat pracy.
Seniorzy, którzy nie mają udokumentowanych w/w okresów składkowych, również mogą otrzymać emeryturę, ale wtedy jej wysokość zostanie wyliczona stosownie do kwoty składek zgromadzonych przez nich na koncie emerytalnym.
Wniosek o uzyskanie świadczenia emerytalnego można złożyć nie wcześniej niż 30 dni przed spełnieniem warunków do otrzymania świadczenia lub zamierzonym terminem przejścia na emeryturę.
Jak się jednak okazuje, moment złożenia wniosku o emeryturę ma znaczenie dla wysokości wypłacanego świadczenia - mówi Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS-u na Dolnym Śląsku. Zdaniem rzeczniczki najlepszym miesiącem na złożenie emerytury jest lipiec, ponieważ wtedy przy wyliczeniu kwoty świadczenia brana pod uwagę jest zarówno waloryzacja roczna, jak i kwartalna.
Osoby, które złożą wniosek o emeryturę w lipcu, mogą więc liczyć na świadczenie wyższe nawet o kilkaset złotych niż wtedy, gdy np. wniosek byłby złożony na początku roku - zaznacza Iwona Kowalska-Matis.
ZUS dodatkowo zaleca, aby składając wniosek o emeryturę, rozwiązać umowę o pracę jeden lub dwa dni przed końcem miesiąca oraz do końca miesiąca złożyć wniosek o świadczenie wraz ze świadectwem pracy. Wówczas senior otrzyma w danym miesiącu zarówno całą emeryturę, jak i wynagrodzenia z pracy.
Ponadto ZUS przypomina, że im dłużej pracujemy, tym wyższą emeryturę możemy otrzymać. Ze strony rządowej można dowiedzieć się, że przedłużenie pracy o rok i opóźnienie przejścia na emeryturę, może spowodować wzrost świadczenia o ok. 8 proc. Odmiennego zdania są zaś eksperci, którzy uważają, że w dobie 13-stek i 14-stek seniorom nie opłaca się czekać dodatkowych 12 miesięcy ze złożeniem wniosku o emeryturę.
Aby otrzymać świadczenie emerytalne, konieczne jest złożenie wniosku EMP wraz z formularzem ERP-6. Dokumenty te można wypełnić przez internet na profilu PUE i odesłać je drogą internetową, jak i dostarczyć je osobiście lub drogą pocztową.
Do wniosku o emeryturę trzeba dodatkowo dołączyć zaświadczenie o zarobkach i dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe, takie jak m.in. umowy o pracę, świadectwa pracy, legitymacje służbowe, czy zaświadczenia od pracodawców.
Osoby, które składają wniosek o wcześniejszą emeryturę, muszą natomiast dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające wykonywanie o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.
Wysokość emerytury zależna jest od trzech elementów: zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zapisane na koncie ZUS, zwaloryzowanych środków na subkoncie ZUS, w przypadku osób, które są członkami OFE.
W celu uzyskania wysokości świadczenia trzeba natomiast podzielić podstawę obliczenia emeryturę przez średnie dalsze trwanie życia, czyli przewidywaną liczbę miesięcy, przez które dana osoba będzie pobierać emeryturę, zgodną z tablicami publikowanymi co roku przez prezesa GUS.
WG