Kiedy ZUS wypłaca emeryturę? Możesz zmienić swój termin wypłaty, ale jest haczyk
Kiedy ZUS wypłaca emeryturę? Terminy wypłat emerytur z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) to daty, których polscy seniorzy wypatrują szczególnie. ZUS zapewnia stałość wypłat w poszczególnych dniach, które są z góry określone. Termin ten może ulec zmianie, gdy w danym miesiącu akurat wypada święto lub niedziela. Co więcej, seniorzy mają szansę na zmianę swojego terminu wypłaty emerytury, jednak jest pewien haczyk, który może im to uniemożliwić.
Kiedy emerytura z ZUS dotrze do emeryta? Kiedy ZUS wypłaca emeryturę? Terminy wypłat są określone z góry i seniorzy powinni spodziewać się swojego świadczenia cyklicznie w tym samym dniu w poszczególnych miesiącach. Na jakiej podstawie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wybiera dany termin? Od czego ten wybór zależy?
Z praktyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że emerytury seniorom są wypłacane w siedmiu określonych terminach, które powtarzają się w każdym miesiącu. Kiedy ZUS wypłaca emeryturę, jakie są to dni? Terminy wypłat emerytury z ZUS przypadają w następujące dni:
- 1. dzień miesiąca,
- 5. dzień miesiąca,
- 6. dzień miesiąca,
- 10. dzień miesiąca,
- 15 dzień miesiąca,
- 20. dzień miesiąca,
- 25. dzień miesiąca.
Na jakiej podstawie ustalane jest to kiedy ZUS wypłaca emeryturę? ZUS dokonuje wyboru na podstawie tego, ile świadczeń (nie tylko emerytalnych) wypłaca danego dnia oraz w oparciu o tempo wpływu składek emerytalnych do ZUS. Co warto też podkreślić, nie wszystkie oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przeprowadzają wypłaty w powyższych terminach. W niektórych wypadkach wskazane terminy wypłat emerytur mogą nie obowiązywać.
Przez różne sytuacje życiowe, ale także i osobiste preferencje nie zawsze termin wypłaty emerytury może nam odpowiadać. Niejeden senior z pewnością zastanawiał się nad tym, czy może zmienić dzień, kiedy ZUS przekazuje mu świadczenie. Jest taka możliwość i możliwe są starania o zmianę terminu wypłat emerytury. Jednak ZUS nie musi przychylić się do wniosku emeryta.
Już na etapie składania wniosku o emeryturę lub w trakcie otrzymywania świadczenia senior może zwrócić się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z prośbą o zmianę terminu wypłaty emerytury. I faktycznie ZUS może przychylić się do naszego wniosku, ale wyłącznie w dobrze uzasadnionym przypadku. Dzieje się tak zwłaszcza gdy jesteśmy zobowiązani dokonywać wpłat na cele, których terminy ustalone są z góry urzędowo i nie podlegają negocjacjom. Wśród przykładów wskazywane są tu chociażby alimenty.
Zwykle w wypadku gdy termin wypłaty emerytury wypada w święto lub dzień wolny, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przesyła pieniądze dzień wcześniej. Najszybciej pieniądze otrzymują wówczas ci, którzy świadczenie dostają za pośrednictwem przelewu bankowego.
W gorszej sytuacji mogą być ci emeryci, którzy swoje świadczenie dostają z rąk listonosza. Sytuację komplikuje fakt, że w ostatnim czasie w życie weszło prawo, które dodatkowo zobowiązuje seniorów do podawania danych przy odbieraniu swojego świadczenia i nie ma znaczenia tutaj, jak długo znamy już listonosza. ZUS zachęca więc wszystkich seniorów, by przechodzili na odbiór emerytury za pośrednictwem konta bankowego. Obecnie ubankowienie wynosi ponad 80 proc. ogółu emerytów.
Poniżej przedstawiamy prognozowaną waloryzację emerytury w marcu 2024 roku. Znany jest już wstępny wskaźnik przyszłorocznej waloryzacji, który przedstawiono 9 czerwca w znowelizowanej ustawie budżetowej. W poniższej tabeli przedstawiamy wyliczenia brutto i netto dotyczące wzrostu emerytur w oparciu o prognozowany obecnie wskaźnik waloryzacji emerytur 2024, wynoszący 12,3 proc. z założeniem, że waloryzacja będzie jedynie procentowa, a nie procentowo-kwotowa.
Przypominamy też, że są to jedynie wyliczenia szacunkowe, a nie obowiązujące kwoty realnego wzrostu świadczeń emerytalnych w 2024 roku - wybrane kwoty obecnych emerytur powiększyliśmy o 12,3 proc. prognozowanego wskaźnika. Jeśli zastosować go do waloryzacji procentowej emerytur, ich wzrosty wyglądałyby następująco:
Przemysław Terlecki