Najwyższa emerytura w Polsce. Rekordzista dostaje 23 tys. zł, ZUS ujawnia jak to zrobił

Najwyższa emerytura w Polsce może robić wrażenie. Interia Biznes zwróciła się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) z prośbą o podanie danych dotyczących najwyższych emerytur wypłacanych w naszym kraju. Okazuje się, że rekordzista z Poznania może liczyć na ogromne świadczenie. Na najwyższą emeryturę w Polsce pracował bardzo długo - składki na poczet świadczenia emerytalnego odprowadzał przez 57 lat, 9 miesięcy i 2 dni.

Najwyższa emerytura w Polsce niewątpliwie niejednokrotnie znalazła się w obszarze rozmyślań nie tylko emerytów. To przecież interesujące, kto odłożył na poczet swojego świadczenia największą kwotę. Okazuje się, że emerytalnymi krezusami wcale nie są znani i majętni, ale ci, którzy pracowali ciężko i długo.

Jaka najwyższa emerytura w Polsce? Informatyk z Poznania inkasuje co miesiąc ogromną kwotę

Otóż okazuje się, że najwyższą emeryturę otrzymuje informatyk z Poznania. Jak przekazał ZUS, emeryt zakończył pracę w wieku 78 lat. W swoim zawodzie przepracował natomiast niemal 58 lat. Jego świadczenie to 27 635,90 zł brutto, co daje około 23 tys. zł "na rękę".

Reklama

Informatyk z Poznania jest rekordzistą, ale nie tylko on może pochwalić się astronomiczną kwotą świadczenia emerytalnego. Wśród Polek rekordzistką jest mieszkanka Bydgoszczy. Emerytka z rekordową emeryturą wśród płci pięknej przepracowała ponad 61 lat i na emeryturę przeszła już po swoich 81. urodzinach. Miesięcznie ZUS wypłaca jej 26 800 zł brutto, czyli niecałe 22 tys. zł na rękę.

Jak podwyższyć swoją emeryturę? ZUS wskazuje sposób

Myśl o tym, że wysokie zarobki teraz gwarantują mi wysoką emeryturę później, nie jest do końca prawdziwa. Wysoka wypłata oczywiście pozwoli szybciej odłożyć spory kapitał, ale nie tylko to liczy się przy przeliczaniu kwoty emerytury.

Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka dolnośląskiego ZUS wskazuje, że kluczem do wysokiej emerytury jest przede wszystkim staż pracy. Im dłużej będziemy pozostawali aktywni na rynku pracy - a najlepiej po wieku emerytalnym - tym większe będzie świadczenie.

- Osoby, które dostają wysokie emerytury to seniorzy, którzy na emeryturę przeszli późno, dopiero po przepracowaniu wielu dziesiątków lat. Oczywiście wysokość naszych zarobków ma także wpływ na to, co na nasze konto będzie wpływało po zakończeniu aktywności zawodowej, ale liczą się przede wszystkim staż, regularny wpływ składek na emerytalne konto i to, aby nie spieszyć się z przejściem na emeryturę - mówi rzeczniczka.

Chcesz mieć wysoką emeryturę z ZUS? Pracuj po przekroczeniu wieku emerytalnego, wystarczy nawet kilka lat

Decyzja o pozostaniu na rynku pracy po przekroczeniu progu wieku emerytalnego, który obecnie wynosi 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn, to najlepszy wybór dla tych, którzy chcą mieć wysokie świadczenie. Do tego typu aktywności zachęca także szefowa ZUS-u, prof. Gertruda Uścińska.

Prezes wskazuje, że świadczenie emerytalne może zwiększyć się o 15 proc. w każdym kolejnym roku pracy po przekroczeniu wieku emerytalnego. Wystarczy więc zaledwie kilka lat pracy, by podwoić kwotę świadczenia, która była nam przeznaczona w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | najwyższa emerytura | ZUS | świadczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »