"Trzynastka" w całości, a "czternastka"? Część osób dostanie ułamek świadczenia

13. emerytura weszła w krajobraz świadczeń socjalnych przynależnych polskim emerytom. Pieniądze wypłacane są seniorom już od kilku lat na wiosnę i choć kwota wypłat zmienia się co roku, zawsze jest równa emeryturze minimalnej. Inaczej ma się sprawa z 14. emeryturą. Aby uzyskać świadczenie w pełnej wysokości nie można przekroczyć progu dochodowego. Gdy to nastąpi, zaczyna działać zasada "złotówka za złotówkę".

13. emerytura w Polsce po raz pierwszy została wypłacona wiosną 2019 roku. Dodatkowe świadczenie emerytalne zagwarantowane zostało w polskim prawodawstwie w 2020 roku. Wypłaty obejmują wszystkich emerytów i rencistów w Polsce, czyli ponad 9 mln Polaków.

13. emerytura a 14. emerytura. Kiedy wypłaty?

Wypłaty 13. emerytury możemy spodziewać się już tradycyjnie na początku wiosny. W 2023 roku zostanie wypłacona w kwietniu wraz z właściwą emeryturą świadczeniobiorcy. Osoby uprawnione do świadczeń przedemerytalnych otrzymają pieniądze w maju 2023 roku.

Reklama

14. emerytura po raz pierwszy została wypłacona w listopadzie 2021 roku. Choć wówczas usłyszeliśmy, że jej wypłata była jednorazową akcją, to świadczenie powróciło także w 2022 roku. Podobnie ma być także w tym roku, choć nie podano jeszcze oficjalnego harmonogramu wypłat. 

Ile wynoszą 13. emerytura i 14. emerytura? W zapisach ustawy jest haczyk

Zgodnie z ustawą 13. emerytura wypłacana jest w kwocie najniższej emerytury, która obowiązuje od marca danego roku. W 2023 roku będzie to 1588,44 zł brutto, co oznacza 1445,48 zł netto. Przelewu na tę drugą kwotę może spodziewać się każdy polski emeryt i rencista. 

Podobnie jest z 14. emeryturą, do której prawo ma każdy świadczeniobiorca. Nie trzeba składać żadnych wniosków o jej przyznanie. "Czternastka" także jest wypłacana w kwocie minimalnej emerytury. To świadczenie nie trafia jednak do wszystkich emerytów i rencistów. Co więcej, część z nich nie dostanie go w ogóle. 

14. emerytura w niewielkiej części. To efekt zasady "złotówka za złotówkę"

Choć 14. emerytura przysługuje każdemu emerytowi, to nie każdy ma szansę na jej przyznanie. Wszystko za sprawą zasady "złotówka za złotówkę", którą obwarowana jest wypłata dodatkowego świadczenia emerytalnego. Zarówno w 2021 roku, jak i w 2022 próg dochodowy, od którego zasada zaczynała obowiązywać, wynosił 2900 zł brutto.

Oznaczało to, że za każdą złotówkę powyżej tego pułapu odejmowano złotówkę od świadczenia. Podobnie będzie zapewne i w tym roku, choć nieznany jest jeszcze dokładny próg dochodowy w przypadku czternastej emerytury

Już teraz jednak wiadomo, że przekroczenie tego progu o ok. 1400 zł sprawi, że emeryt lub rencista nie dostanie żadnych pieniędzy, ponieważ minimalna kwota "czternastki" wynosiła do tej pory 50 zł. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | 14. emerytura | świadczenia socjalne | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »