Wcześniejsza emerytura dla urodzonych po 31 grudnia 1948. Komu przysługuje?

Polacy urodzeni po 31 grudnia 1948, a przed 1 stycznia 1969 mają prawo przejść na wcześniejszą emeryturę po spełnieniu określonych kryteriów. Osoby wykonujące zawody wymagające od nich szczególnych umiejętności lub pracy w trudnych warunkach, mogą ubiegać się o przyznanie świadczenia jeszcze przed osiągnięciem obowiązującego ustawowo wieku emerytalnego. Których profesji to dotyczy i gdzie złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę? Wyjaśniamy.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Emerytura jest comiesięcznym świadczeniem dla seniorów wypłacanym przez ZUS z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Standardowo przysługuje ono osobom ubezpieczonym, które osiągnęły wiek emerytalny - 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn pod warunkiem, że ich staż pracy to odpowiednio: 20 i 25 lat.

Coraz częściej jednak świadczenie emerytalne przyznawane jest również młodszym obywatelom i wtedy mowa jest o wcześniejszej emeryturze, o którą mogą ubiegać się osoby pracujące w wyjątkowym charakterze lub szczególnych warunkach przez co najmniej 15 lat. 

Reklama

Jednak, co to oznacza w praktyce i gdzie złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę? Wyjaśniamy, jakie zasady obowiązują Polaków urodzonych w latach 1949-1968.

Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę? Zawody uprzywilejowane

Wspomnieliśmy już, że tym, kto może przejść na wcześniejszą emeryturę, jest osoba wykonująca zawód o szczególnym charakterze urodzona w latach 1949-1968. Nie napisaliśmy jednak jeszcze, jakich profesji konkretnie to dotyczy. 

Rozporządzenie Rady Ministrów określa, że pracownicy uznawani za szczególnie obciążonych lub narażonych na niebezpieczeństwo, to m.in.: 

  • pracownicy górnictwa i hutnictwa, 
  • pracownicy przetwórstwa azbestu,
  • pracownicy produkcji ołowiu i kadmu,
  • pracownicy energetyki,
  • pracownicy budownictwa,
  • pracownicy transportu i łączności,
  • pracownicy służb mundurowych,
  • funkcjonariusze jednostek specjalnych,
  • pracownicy służby zdrowia,
  • rybacy morscy, marynarze
  • piloci
  • sędziowie i prokuratorzy
  • pracownicy wywiadu

O wcześniejsze ustanie stosunku pracy, ubiegać mogą się ponadto niektórzy pracownicy kolei i wszystkie osoby narażone na bezpośredni kontakt ze szkodliwymi substancjami (pracownicy. przemysłu chemicznego, drzewnego). 

W określonych przypadkach prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje również dziennikarzom, pedagogom i pracownikom administracji celnej.  

Wcześniejsza emerytura. Jakie są zasady dla roczników 1949-1968?

O wcześniejszą emeryturę mogę ubiegać się jednak tylko te osoby z roczników 1949-1968, które posiadają dokumenty potwierdzające pracę w trudnych bądź szkodliwych warunkach. W świadectwie pracy. koniecznie musi znaleźć się informacja o rodzaju pracy i okresie jej wykonywania. 

W zależności od wykonywanego zawodu trzeba również spełnić konkretne wymagania:

  • Służby mundurowe

Pracownicy służb mundurowych mogą przejść na emeryturę po 15 latach służby, pod warunkiem, że zostali oni zatrudnieni przed 1 stycznia 2013. Jeśli zaś zostali oni zatrudnieni później, to wcześniejsza emerytura będzie przysługiwać im dopiero po 25 latach stażu pracy. 

  • Ratownicy górscy 

Minimum 10 lat pracy w zawodzie do wcześniejszej emerytury wymagane jest od ratowników górskich z uwagi na niebezpieczny charakter pracy. Ze świadczenia mogą skorzystać kobiety po 50 i 55 lat roku życia.

  • Górnicy

W przypadku górników, do przyznania wcześniejszej emerytury konieczne jest przepracowanie co najmniej pięciu lat pod ziemią w pełnym wymiarze czasu pracy i udokumentowany staż pracy 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn. 

  • Hutnicy i pracownicy przemysłowi

Osoby z branży hutniczej i przemysłowej (metalurgia, zakłady chemiczne, przemysł drzewny) mogą natomiast przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli w ich umowach uwzględniona została praca w specjalnych warunkach przez minimum 15 lat. Wiek emerytalny zostanie wówczas obniżony o pięć lat.

  • Pracownicy PKP

Do przejścia na emeryturę pięć lat wcześniej uprawnieni są również niektórzy pracownicy PKP lub spółki zależnej od Polskich Kolei Państwowych. Dotyczy to zawodów takich jak: maszynista, kierownik pociągu czy dyżurny ruchu, nastawniczy czy zwrotniczy. Jednak tylko wtedy, gdy w wieku 55 lat lub 60 lat, osiągnęli oni odpowiednio 20 lub 25-letni staż pracy, z czego minimum 15 lat w szczególnych warunkach. 

  • Sędziowie i prokuratorzy

Sędziowie i prokuratorzy mogą skrócić swój obowiązkowy wiek emerytalny o pięć lat, jeśli ich staż pracy wynosi minimum 25 lub 30 lat (w zależności od płci). 

Komu nie przysługuje wcześniejsza emerytura po 1948 roku? Wymiar godzin ma znaczenie

Okazuje się jednak, że nie wszystkim chętnym przysługuje wcześniejsza emerytura pomimo osiągnięcia wymaganego wieku i stażu pracy. 

Osoba może nie być uprawniona do świadczenia, jeżeli wykonywała pracę w szczególnych warunkach w niepełnym wymiarze godzin lub była zatrudniona na kontrakcie innym, niż umowa o pracę. 

Wcześniejsza emerytura dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948, a przed 1 stycznia 1969 nie obowiązuje w przypadku przedsiębiorców i osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. 

Bardziej szczegółowe informacje na temat emerytur dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 znajdziecie na oficjalnej stronie ZUS.

Gdzie złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę? Dokumenty, o których musisz pamiętać

Osoby, które chcą uzyskać niniejsze świadczenie dla seniorów, muszą wypełnić odpowiedni wniosek o wcześniejszą emeryturę i dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wraz z dokumentami potwierdzającymi pracę w trudnym lub szkodliwym otoczeniu.

Gdzie złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę? Można to zrobić w punkcie stacjonarnym lub przez internet, składając wniosek elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE). 

Czytaj również:

Emerytura wyższa o 60 procent. Tej grupie ZUS musi ją przeliczyć w górę

Emeryci w listopadzie mogą zyskać dodatkowe pieniądze. Jak je zdobyć?

Emeryci po waloryzacji świadczeń dostaną więcej pieniędzy. Ale czy na pewno?

Zobacz także:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wcześniejsza emerytura | emerytura | świadczenia | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »