Z jakich lat pracy naliczana jest emerytura? Tyle trzeba pracować

Prawo do najniższego świadczenia emerytalnego przysługuje osobom, które spełnią dwa warunki: osiągną wymagany wiek emerytalny, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn oraz określony staż pracy. Co wchodzi w lata pracy do emerytury i jak wyliczyć staż pracy? Warto wiedzieć, tym bardziej, że pojawiła się ponownie propozycja wprowadzenia emerytur stażowych.

Ile trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę?

Oprócz wymaganego wieku emerytalnego, prawo do najniższej emerytury przysługuje osobom, które dodatkowo przepracują 20 lat w przypadku kobiet oraz 25 lat w przypadku mężczyzn.

Podsumowując, osoby, które osiągną w/w warunki, mogą liczyć na najniższe świadczenie. Nie oznacza to jednak, że jeśli nie przepracujemy co najmniej 20 lat, nie możemy przejść na emeryturę. Osoby, które przejdą na emeryturę wcześniej, otrzymają niższe świadczenie od minimalnego, którego wysokość zostanie wyliczona z kwoty wszystkich składek zgromadzonych na jej indywidualnym koncie emerytalnym. Oznacza to więc, że im dłuższy czas pracy, tym wyższe świadczenie emerytalne możemy otrzymać.

Reklama

Kto może przejść na wcześniejszą emeryturę?

Prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje osobom zatrudnionym w zawodach o szczególnym charakterze, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku oraz osiągnęły wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn, pracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w pracy o szczególnym charakterze do 1 stycznia 1999 roku, a ich okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.

Od 1 stycznia 2024 roku zaś na wcześniejszą emeryturę mogą również liczyć osoby, które wykonywały pracę o szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze także po 1 stycznia 1999 roku. Mowa o pracownikach, takich jak:

●      pracownicy służb mundurowych,

●      pracownicy służby zdrowia,

●      pracownicy kolei, hut, branży transportowej, budowlanej,

●      pracownicy zakładów chemicznych.

Na wcześniejszą emeryturę mogą również przejść górnicy, którzy:

●      ukończyli 55. rok życia, ich okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą 20 lat dla mężczyzn i 25 lat dla kobiet, a czas pracy górniczej wynosi 10 lat,

●      ukończyli 50. rok życia, ich okresy składkowe i nieskładkowe wynoszą 20 lat dla mężczyzn i 25 lat dla kobiet, a czas pracy górniczej wynosi 15 lat,

●      przepracowali 25 lat jako górnicy.

Emerytura pomostowa przeznaczona jest także dla nauczycieli, którzy ukończyli 55 lat (kobiety) i 60 lat (mężczyźni), ich łączne okresy składkowe wynoszą 30 lat, a staż pracy 20 lat. Od 2024 roku zaś nauczyciele będą mogli przejść na emeryturę po 30 latach okresów składkowych i nieskładkowych oraz 20 latach pracy, bez względu na ich wiek.

Jak wylicza się lata pracy do emerytury?

W staż pracy wlicza się przede wszystkim okres zatrudnienia na umowie o pracę, kiedy to pracownik podlega ubezpieczeniu społecznemu. W lata pracy wlicza się nie tylko faktyczny czas pracy, ale także m.in.:

●      urlop wypoczynkowy,

●      urlop macierzyński i wychowawczy,

●      okres pobierania świadczenia chorobowego, powypadkowego, rehabilitacyjnego,

●      czas pobierania zasiłku dla bezrobotnych,

●      służba wojskowa,

●      praca za granicą potwierdzoną odpowiednimi dokumentami,

●      studia wyższe.

Kiedy opłaca się przejść na emeryturę?

Przejście na emeryturę po osiągnięciu minimalnego wymaganego stażu pracy i wieku emerytalnego będzie oznaczać otrzymanie najniższego świadczenia. Osoby, które chcą otrzymać wyższe świadczenie, mogą odczekać kilka lat i poczekać z przejściem na emeryturę. Prezes ZUS-u, Gertruda Uścińska podkreśla, że “każdy rok pracy może zwiększyć od 8 do nawet 15 proc. (...) pracując dłużej o 7 lat, można podwoić swoją emeryturę."

Zdania w tej kwestii są jednak podzielone, ponieważ eksperci wskazują na to, że przejście na późniejszą emeryturę wcale nie jest aż tak opłacalne, zwłaszcza obecnie, kiedy to emeryci mogą liczyć na wsparcie od rządu, takie jak 13-stki oraz 14-stki.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Emerytura | wiek emerytalny | wcześniejsze emerytury | staż pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »